100-lecie Portu Gdynia na srebrnej monecie NBP

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską „100-lecie Portu Gdynia”. Na srebrnej monecie o nominale 20 zł zaprezentowano gdyński port oraz wizerunek jego projektanta inż. Tadeusza Wendy.

100-lecie Portu Gdynia

Narodowy Bank Polski poinformował, że od jutra będzie dostępna nowa moneta kolekcjonerska „100-lecie Portu Gdynia”. Srebrna moneta o nominale 20 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 12 000 sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich  Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 290 zł. Moneta jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 38,61 milimetra i masę 28,28 grama, jest oksydowana i ma elementy wykonane z transparentnej żywicy.

Moneta upamiętnia powstanie gdyńskiego portu. Projekt portu powstał po tym jak w 1920 r., kilka miesięcy po uroczystości zaślubin Polski z morzem, Ministerstwo Spraw Wojskowych oddelegowało inż. Tadeusza Wendę do wyznaczenia dogodnej lokalizacji pod budowę przyszłego portu. Wybór padł na Gdynię. Najpierw powstał Tymczasowy Port Wojenny i Schronisko dla Rybaków, a następnie inżynier Wenda przygotował koncepcję portu właściwego o zdolności przeładunkowej 6 mln ton. Kolejnym krokiem było przyjęcie 23 września 1922 r. przez Sejm RP ustawy o budowie portu w Gdyni. Datę podjęcia uchwały przyjmuje się za formalny początek Portu Gdynia.

Na rewersie monety widnieje popiersie Tadeusza Wendy wykonane na podstawie fotografii portretowej z 1918 r. Na pierwszym planie ukazano fragmenty portalu dźwigu bramowego o ażurowej konstrukcji, używanego w czasach Wendy i obecnie. Dźwigi w tle to urządzenia współczesne.

Na awersie monety, poza obowiązkowymi elementami jak nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, widnieje plan gdyńskiego portu. Jako wzór posłużył projekt Tadeusza Wendy, sporządzony prawdopodobnie ok. 1936 r. Plan ukazuje stan portu na ten rok, a także Kanał Przemysłowy (który ostatecznie nigdy nie powstał), część magazynów portowych oraz nabrzeży i basenów, które zamierzano wybudować w kolejnych latach.

26 października 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrne monety o nominale 10 zł każda z serii „Wielcy polscy ekonomiści” – „Władysław Zawadzki” oraz „Michał Kalecki”.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Wizerunki monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety

Kontakt dla mediów:
e-mail press@nbp.pl,
tel. +48 22 185 20 12

***

Emisja monet kolekcjonerskich i okolicznościowych stanowi okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Monety kolekcjonerskie są wykonywane ze złota oraz srebra i często uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub poprzez zastosowanie technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych w metodą tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego. Monety kolekcjonerskie są pakowane w kapsuły i umieszczane w kolekcjonerskim etui, do którego jest dołączany certyfikat.

Monety okolicznościowe w standardzie obiegowym i wartości nominalnej 5 zł są wykonane ze stopu MN 25 (pierścień) oraz CUAl6Ni2 (rdzeń).

Wszystkie monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał. Niezależnie od wysokości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży monety kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.