Monety kolekcjonerskie i okolicznościowe

Informacje o monetach kolekcjonerskich i okolicznościowych | Katalog monet | Plany emisyjne | Planowane emisje wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych

Informacje o monetach kolekcjonerskich i okolicznościowych | Katalog monet | Plany emisyjne | Planowane emisje wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych

Emisja monet kolekcjonerskich i okolicznościowych stanowi okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Monety kolekcjonerskie wykonywane są ze złota i srebra i często są uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych w technice tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego. Monety kolekcjonerskie pakowane są w kapsuły i umieszczane w kolekcjonerskim etui, do którego dołączany jest certyfikat.

Monety okolicznościowe w standardzie obiegowym i wartości nominalnej 5 zł wykonane są ze stopu MN 25 (pierścień) oraz CUAl6Ni2 (rdzeń).

Wszystkie monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał. Niezależnie od wysokości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży, monety kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.

Przejrzyj katalog monet pogrupowanych latami, zaś w obrębie poszczególnych lat chronologicznie – według dnia emisji. Obejrzyj wizerunki monet i zapoznaj się z ich danymi technicznymi. Pobierz broszury emisyjne w formacie PDF.

Plany emisyjne | Planowane emisje wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych

Zapoznaj się z aktualnym planem emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych. Pobierz pliki z archiwalnymi planami emisji.

Sprzedaż monet kolekcjonerskich i zamiana monet okolicznościowych

Dowiedz się, jak i gdzie można nabyć złote i srebrne monety kolekcjonerskie NBP oraz monety okolicznościowe 5 zł i 2 zł NG.

Serie monet kolekcjonerskich i okolicznościowych

Zapoznaj się z seriami monet kolekcjonerskich i okolicznościowych emitowanych przez Narodowy Bank Polski.

Zobacz również