Elektroniczne bazy danych

Informacje wprowadzające | Opis | Ważne odnośniki

Informacje wprowadzające | Opis | Ważne odnośniki

NazwaOpisDostęp
AEAweb.orgOficjalny serwis American Economic Association. Zawiera e-wydania czasopism AEA: „American Economic Journal”, „American Economic Review”, „Journal of Economic Literature”, „Journal of Economic Perspective”.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
aleBank.plSerwis o tematyce bankowej i ekonomicznej, skierowany do pracowników sektora finansowego, samorządowców, przedsiębiorców oraz indywidualnych odbiorców produktów finansowych. Centralna Biblioteka NBP posiada dostęp do elektronicznej wersji „Miesięcznika Finansowego BANK”.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
​ Central BankingSerwis firmy Incisive Media poświęcony zagadnieniom bankowości centralnej i międzynarodowego systemu finansowego. Zawiera artykuły pochodzące z kwartalnika „Central Banking Journal”. Artykuły można drukować.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
CEPR
Serwis niezależnej organizacji non profit Centre for Economic Policy Research zajmującej się badaniami ekonomicznymi. Centralna Biblioteka NBP posiada dostęp do elektronicznej wersji dokumentów z serii „Discussion Papers” (ponad 17 tys.).
​Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
Dziennik Gazeta PrawnaDostęp do wszystkich artykułów zamieszczonych w serwisie Gazeta Prawna oraz e-wydania gazety „Dziennik Gazeta Prawna” wraz z archiwum numerów od 2002 r. Artykuły można drukować.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
The EconomistDostęp do wszystkich artykułów zamieszczonych w serwisie Economist z możliwością drukowania (artykuły pochodzą z tygodnika „The Economist”, który dostępny jest także w formie pełnych wydań wraz z numerami archiwalnymi od 1997 r.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
EuromoneyDostęp do materiałów zamieszczonych w serwisie Euromoney, w tym do bieżących i archiwalnych (od 2008 r.) wydań magazynu „Euromoney”. Artykuły można drukować.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
​ E-wydaniaElektroniczne wydania bieżące i archiwalne największych polskich tygodników: „Do Rzeczy”, „Wprost”, „W Sieci”. Artykuły można drukować.Dostęp na stanowisku komputerowym w Wypożyczalni CB NBP przez aplikację eGazety Reader po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
Financial Times
Dostęp do wszystkich artykułów zamieszczonych w serwisie FT oraz do e-wydania dziennika „Financial Times” wraz z archiwum numerów od 2006 r., a także do zakładki Lex, poświęconej zagadnieniom z zakresu biznesu i finansów, wspomagających decyzje inwestycyjne (możliwość drukowania artykułów). Artykuły można drukować.
​Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
Głos Banków SpółdzielczychDostęp do materiałów zamieszczonych w serwisie Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, w tym do e-wydań magazynu „Głos Banków Spółdzielczych” od numeru 6/2018. Wydania można pobierać w formacie PDF i drukować.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
IBUK Libra + Słownik PWN OxfordBiblioteka cyfrowa PWN zawierająca publikacje polskich oficyn wydawniczych. Centralna Biblioteka NBP ma pełnotekstowy dostęp do 2135 książek ekonomicznych, kilkuset publikacji z innych dziedzin wiedzy (nauki społeczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, prawo), 664 czasopism naukowych oraz do słownika angielsko-polskiego i polsko-angielskiego PWN Oxford.
IBUK LIBRA – wykaz publikacjiSłownik PWN Oxford – instrukcja korzystania
Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
ICAN Business InsightSerwis oferujący dostęp do magazynu „MIT Sloan Management Review Polska” od numeru 1/2019. Materiały zamieszczone w serwisie można drukować.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
INFORLEX.PL EKSPERT​Codziennie aktualizowana baza wiedzy dla firm oraz sektora finansów publicznych. Oferuje dostęp do aktów prawa polskiego i prawa Unii Europejskiej; orzeczeń sądów polskich i europejskich; czasopism INFOR; formularzy i wzorów umów; wskaźników, stawek, kalkulatorów, kursów walut, baz REGON, KRS i ksiąg wieczystych.​Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
JSTORBiblioteka cyfrowa zawierająca archiwalne numery czasopism z różnych dziedzin wiedzy. Licencja Centralnej Biblioteki NBP obejmuje czasopisma z kolekcji „Arts & Sciences I” i „Business I”.
JSTOR Arts & Sciences I – wykaz publikacjiJSTOR Business I – wykaz publikacji
Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
LegalisCodziennie aktualizowany system informacji prawnej Wydawnictwa C.H. Beck. Oferuje dostęp do aktów prawa polskiego i europejskiego; orzecznictwa sądów i administracji; komentarzy, monografii, czasopism C.H. Beck; komentarzy bieżących (BeckOK) i glos do orzeczeń (ius.focus); translatorów; bibliografii prawniczej PAN; wzorów dokumentów; materiałów publikowanych na łamach „Prawa co dnia” – prawnej części „Rzeczpospolitej”.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
LEX BankiSystem informacji prawnej wydawnictwa Wolters Kluwer Polska skierowany do instytucji finansowych. Zawiera polskie akty prawne, akty prawne UE; komentarze do ustaw; orzeczenia sądów polskich, administracji, orzeczenia europejskie; glosy do orzeczeń; analizy problemowe, komentarze praktyczne; monografie i czasopisma Wolters Kluwer Polska; wzory dokumentów; wyszukiwarki REGON, CEIDG, ksiąg wieczystych; materiały MSiG; bibliografię prawniczą PAN.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
OECD iLibraryBiblioteka cyfrowa Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Centralna Biblioteka NBP posiada pełnotekstowy dostęp do wszystkich publikacji OECD. Z subskrypcji wyłączone są bazy statystyczne International Energy Agency (IEA).​Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
PAP BiznesSerwis ekonomiczny Polskiej Agencji Prasowej oferujący aktualne informacje ekonomiczne i polityczno-gospodarcze z kraju i ze świata, skierowany do uczestników rynku finansowego, a w szczególności do największych inwestorów instytucjonalnych, regulatorów rynku, spółek i ich interesariuszy.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
ParkietDostęp do wszystkich artykułów zamieszczonych w serwisie Parkiet oraz do e-wydania dziennika „Parkiet” wraz z archiwum numerów od 8 grudnia 1998 r. z możliwością drukowania.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
ProQuestSerwis do przeszukiwania baz danych. CB ma dostęp do 32 451 publikacji o problematyce ekonomicznej i biznesowej, zlokalizowanych w dwóch bazach: ABI/INFORM Collection i ProQuest Ebook Central.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
Puls Biznesu​​Dostęp do wszystkich materiałów zamieszczonych w serwisie Puls Biznesu Premium, w tym do artykułów z wydań papierowych dziennika „Puls Biznesu” wraz z archiwum numerów od 2000 r., z możliwością drukowania poszczególnych tekstów.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
Risk.net​Serwis o zarządzaniu ryzykiem finansowym, rynku instrumentów pochodnych i regulacjach, skierowany do banków i innych instytucji świadczących usługi finansowe. Subskrypcja Centralnej Biblioteki NBP obejmuje dostęp do artykułów z „Risk Magazine” z możliwością ich wydruku.Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
ScienceDirect​​Baza publikacji cyfrowych z obszaru nauki i techniki. Centralna Biblioteka NBP posiada dostęp do 32 tytułów czasopism.
ScienceDirect – wykaz publikacji
Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.
The Wall Street JournalDostęp do materiałów zamieszczonych w serwisie WSJ oraz e-wydań dziennika „The Wall Street Journal” (wraz z kilkoma numerami archiwalnymi) i miesięcznika „The Wall Street Journal Magazine” (z archiwum sięgającym września 2019 r.) z możliwością drukowania artykułów.​Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP po uprzednim zalogowaniu się do zasobu przez pracownika CB.
Wiley Online LibraryBiblioteka cyfrowa wydawnictwa Wiley. Prenumerata Centralnej Biblioteki obejmuje czasopisma „Economic of Transition and Institutional Charge”, „International Economic Review”, „International Journal of Finance and Economics”, „Journal of Economic Survey”. W ramach subskrypcji Wiley udostępnia w trybie pełnotekstowym także inne czasopisma ekonomiczne. Artykuły z czasopism można pobierać i drukować.
Wiley Online Library – wykaz publikacji
Dostęp ze stanowisk komputerowych w Czytelni CB NBP.

Zobacz również