„Marsz Niepodległości” srebrna moneta kolekcjonerska NBP

Narodowy Bank Polski wprowadza do sprzedaży srebrną monetę poświęconą idei największej manifestacji patriotycznej w Polsce.

Narodowy Bank Polski poinformował, że od jutra – 20 października – będzie dostępna w sprzedaży srebrna moneta kolekcjonerska „Marsz Niepodległości”.

Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 32,00 milimetry i masę 14,14 grama. Jej nakład wynosi do 10 000 sztuk.

Głównym motywem rewersu monety są biało-czerwone flagi oraz biało-czerwona wstęga (elementy te zostały wykonane techniką druku UV). U góry półkolem umieszczono napis: MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI. Na awersie znajduje się centralnie umieszczony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej na tle symbolicznie ukazanych polskich flag, a także oznaczenie nominału, roku emisji i napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA.

Marsz Niepodległości to cykliczne wydarzenie odbywające się 11 listopada w Warszawie. Historia tej patriotycznej manifestacji sięga 2010 r., kiedy Polacy próbowali zjednoczyć się wokół tragedii smoleńskiej i jej ofiar. W środowiskach narodowych powstała idea zorganizowania ogólnopolskiej patriotycznej uroczystości honorującej ludzi oraz wydarzenia, które w 1918 r. doprowadziły do odrodzenia Polski.

Marsz Niepodległości stał się największą manifestacją patriotyczną w Polsce, osiągając stałą frekwencję ponad 100 tys. uczestników. W 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w marszu wzięło udział około 250 tys. Polek i Polaków z biało-czerwonymi flagami. Na początku manifestacji wystąpił Prezydent RP Andrzej Duda, a marsz był poprzedzony przejściem przedstawicieli władz państwowych na Stadion Narodowy.

Srebrną monetę „Marsz Niepodległości” będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner w cenie 200 zł.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 8 listopada 2023 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę okolicznościową o nominale 5 zł z serii „Odkryj Polskę” – „Gościkowo-Paradyż – pocysterski zespół klasztorny”.

Kontakt dla kolekcjonerów: e-mail kolekcjoner@nbp.pl, tel. +48 22 185  17 05

Kontakt dla mediów: e-mail press@nbp.pl, tel. +48 22 185 2012

***

O NBP

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Wizerunki monet w wysokiej rozdzielczości: https://nbp.pl/monety-okolicznosciowe