NBP upamiętnia polską reprezentację na igrzyskach w Tokio

Od 6 sierpnia 2021 r. w sprzedaży srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł „Polska Reprezentacja Olimpijska Tokio 2020”

Narodowy Bank Polski informuje, że 15 lipca wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł poświęconą reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Na rewersie monety znalazły się sylwetki zawodniczek z dwójki kajakowej. Awers przedstawia słynny wulkan Fudżi, ozdobiony gałązkami kwitnącej wiśni symbolizującymi kraj gospodarza igrzysk w 2021 roku.

Srebrna moneta o nominale 10 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 15 000 sztuk i (Uwaga!) będzie można ją nabyć od 6 sierpnia br. w cenie 150 zł brutto w   Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 roku stolicą światowego sportu będzie Tokio, gdzie zostaną rozegrane Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020. Odbędą się one rok później, niż planowano, co jest skutkiem pandemii COVID-19. Igrzyska to wydarzenie szczególne, organizowane co cztery lata, a zdobyty na nich medal jest dla każdego sportowca wyjątkowo cennym trofeum. Japońska stolica będzie gościć olimpijczyków po raz drugi. W 1964 roku polscy sportowcy wywalczyli tam 23 medale, aż siedmiokrotnie grano im „Mazurka Dąbrowskiego”. Obecnie, gdy do rywalizacji staje nowe pokolenie zawodników, o taki wynik będzie ogromnie trudno. Liczymy jednak, że biało-czerwoni zdołają przekroczyć granicę 11 medali – to liczba olimpijskich trofeów zdobytych w Rio de Janeiro w roku 2016. […] – przybliża wydarzenie Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Tokio 2020

Więcej informacji można znaleźć w Folderze emisyjnym.

Monety kolekcjonerskie i okolicznościowe, a także banknoty kolekcjonerskie oraz grafiki NBP można oglądać w wersji 3D w aplikacji Moje NBP.

Kontakt:

Kontakt dla kolekcjonerów:
e-mail kolekcjoner@nbp.pl,
tel. +48 22 185 91 59 lub 22 185 13 03

Kontakt dla mediów:
e-mail press@nbp.pl,
tel. +48 22 185 20 12

O NBP:

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Kolejna emisja – złotej monety o nominale 200 zł „Polska Reprezentacja Olimpijska Tokio 2020” – jest zaplanowana na 6 sierpnia 2021 r.

Wizerunki monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety