Ośrodek Szkoleniowy NBP w Starejwsi

Oferta | Pokoje | Szkolenia | Cennik | Rekreacja i wypoczynek | Historia | Kontakt

Oferta | Pokoje | Szkolenia | Cennik | Rekreacja i wypoczynek | Historia | Kontakt

Oferta

Ośrodek szkoleniowy NBP w Starejwsi w neogotyckim pałacu otoczonym parkiem, jest oddalony zaledwie 80 km od Warszawy. Cały zespół pałacowo-parkowy został uznany za zabytek.

Nasi goście mają do dyspozycji stylowe wnętrza pałacu, w tym Salę Myśliwską, spełniającą funkcję sali wykładowej dla 36 osób, oraz dwie jadalnie: Salę Białą dla 52 osób i Malinową dla 16 osób.

Ponadto, w pałacu znajduje się sala narad dla 14 osób, mieszcząca się w bibliotece, oraz sala kominkowa i dwie sale klubowe.

Goście mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do internetu za pomocą łącza wi-fi.

Nasi kucharze serwują tradycyjne dania kuchni polskiej, jak też kuchni europejskiej. Wszystkie posiłki przygotowywane są na miejscu ze świeżych, sezonowych produktów. Możemy też zaproponować menu uwzględniające Państwa życzenia.

Oferujemy także wynajem pięknie utrzymanego parku otaczającego pałac na imprezy okolicznościowe, rekreacyjno-sportowe czy rozrywkowe.

Na terenie ośrodka znajduje się bezpłatny parking.

Pokoje

Ośrodek szkoleniowy NBP oferuje Państwu 27 jednoosobowych, klimatyzowanych pokoi, w tym jeden pokój przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie pokoje mają własne łazienki. Istnieje możliwość dostawki w 4 pokojach, co sprawia, że maksymalnie z noclegu może skorzystać każdorazowo 31 osób.

Szkolenia

Starowiejski pałac to doskonałe miejsce na konferencje, spotkania integracyjne czy okolicznościowe przyjęcia.

Do dyspozycji gości są następujące sale:

  • Sala Myśliwska − sala wykładowa mogąca pomieścić 36 osób, wyposażona w sprzęt szkoleniowy m.in. komputer, ekran multimedialny, flipchart multimedialny, tablica do pisania, flipcharty, dostęp do Internetu;
  • Sala Malinowa – znajduje się tuż za Salą Myśliwską; uczestnicy szkoleń czy konferencji mogą, podczas przerw w zajęciach, korzystać w niej z serwisu kawowego;
  • Sala Biała − pełni funkcję sali jadalnej, jednorazowo może pomieścić 52 osoby;
  • Biblioteka (sala narad) dla 14 osób;
  • Sala kominkowa;
  • Sala klubowa (sala brydżowa) − bilard oraz piłkarzyki.

We wszystkich salach jest dostęp do internetu.

Cennik

Aktualny cennik usług dla klientów zewnętrznych świadczonych przez Ośrodek szkoleniowy Narodowego Banku Polskiego w Starejwsi (kliknij aby pobrać).

Rekreacja i wypoczynek

Ośrodek w Starejwsi oferuje coś więcej niż tylko piękne i komfortowe wnętrza pałacowe. Starannie utrzymany park, jego altany, staw czy fontanna zachęcają do wypoczynku. Goście preferujący aktywny wypoczynek mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów i urządzać wycieczki do Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, okalającego zespół pałacowo-parkowy. Nasi goście mają również możliwość gry w bilard oraz w piłkarzyki.

Nieopodal pałacu znajduje się duży, zadaszony grill i specjalnie przygotowane miejsce na ognisko. Na życzenie gości spotkanie na świeżym powietrzu może być urozmaicone występem regionalnej kapeli. Na terenie ośrodka, w zaadaptowanej, wolnostojącej piwnicy, znajduje się kawiarenka.

Pogranicze Mazowsza i Podlasia, gdzie znajdują się dobra starowiejskie, to region niezwykle atrakcyjny pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, ma też bogatą historię. Warto zobaczyć m.in.:

  • Kościół rzymsko-katolicki w Starejwsi – pierwszy drewniany budynek wzniesiono w XVI wieku, obecny neogotycki gmach został ufundowany przez dziedziców starowiejskich po pożarze w 1866 roku,
  • zamek w Liwie – XIV-wieczny zamek książąt mazowieckich, obecnie muzeum z cennymi militariami,
  • Węgrów – miejscowość wzmiankowana już na początku XV wieku,
  • Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, prezentujące drewnianą architekturę, m.in. wiejskie zagrody, dworek, młyn, spichlerze, oraz bogate zbiory maszyn i narzędzi rolniczych,
  • skansen architektury drewnianej im. prof. Marka Kwiatkowskiego w Suchej koło Grębkowa.

Historia

Starawieś leży we wschodniej Polsce, w odległości około dziewięciu kilometrów od Węgrowa, nad rzeką Liwiec. Sama miejscowość, jak też znajdująca się w niej rezydencja – neogotycki pałac otoczony wspaniałym parkiem, mają bardzo bogatą historię.

Pierwsze informacje o rezydencji w Starejwsi pochodzą z drugiej połowy XVII wieku. Dobra węgrowskie, w tym Starawieś, stały się wówczas własnością słynnego, litewskiego rodu Radziwiłłów, najpierw księcia Janusza, a potem jego syna Bogusława Radziwiłła.

Przez kolejne lata w wyniku sprzedaży, sukcesji i ślubów majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Po Radziwiłłach jego właścicielami była rodzina Krasińskich, potem należał do Świdzińskich, Ossolińskich i Jezierskich.

W 1840 roku pałac stał się własnością księcia Sergiusza Golicyna. Nowy właściciel przeprowadził generalną przebudowę obiektu, nadając mu obecną postać. Wzniesiono wtedy m.in. ośmioboczną wieżę z zegarem i dobudowano trzecią kondygnację. Elewację pałacu wzbogacono o wiele detali architektonicznych typowych dla angielskich rezydencji okresu elżbietańskiego.

Reprezentacyjne wejście zdobi portal zaprojektowany na wzór tzw. łuku Tudorów. Uwagę zwracają także kamienne zwieńczenia okien na pierwszym piętrze – tzw. maswerki, charakterystyczne dla gotyku. Na ścianach pałacu umieszczono herby jego właścicieli oraz związanych z nimi rodów.

Całość elewacji wieńczy krenelaż (blanki) znany ze średniowiecznych zamków. W tym samym stylu przebudowano również bramę wjazdową z kordegardą.

Po obu stronach pałacu wzniesiono dwie oficyny oraz zaprojektowano park, w którym znajdują się pozostałości dawnych systemów obronnych – fos.

W latach 1853–1856, na podstawie projektu Bolesława Podczaszyńskiego, urządzono wnętrza w stylu gotyku angielskiego i włoskiego renesansu. Szczególnie reprezentacyjny wystrój otrzymała sień na parterze – z kasetonowym stropem, kunsztownie zdobionymi schodami i charakterystycznym, okrągłym lustrem − oraz klatka schodowa na pierwszym piętrze.

W Salach Białej, Myśliwskiej oraz Malinowej można podziwiać wspaniałe portale, różnorodne sklepienia oraz ornamenty na ścianach. Na uwagę zasługują również piece z kafli neorenesansowych i neogotyckich oraz kominki żeliwne w oprawie z piaskowca i marmuru.

Kolejni właściciele nie zmieniali wyglądu elewacji ani dekoracji wnętrz.

W 1879 r. pałac w Starejwsi wrócił w posiadanie Krasińskich. Następnie, przez siedem lat, był własnością Aleksandra Gerlicza, a od 1912 do 1944 roku ponownie należał do Radziwiłłów. Byli to ostatni prywatni właściciele majątku. Po wojnie zdewastowany pałac przejęło państwo.

W 1966 r. nowym właścicielem pałacu stał się Narodowy Bank Polski. Rewaloryzacja zespołu pałacowo-parkowego przeprowadzona w latach 1972–1979 przywróciła mu dawną świetność. Pałac pełnił funkcję ośrodka wczasowego, a następnie szkoleniowo-wypoczynkowego.

Kolejny remont przeprowadzono w latach 1999–2001. Wówczas przebudowano pokoje hotelowe oraz odrestaurowano pomieszczenia na parterze i pierwszym piętrze.

Majątek w Starejwsi to nie tylko pałac. Otacza go wspaniały, 34-hektarowy park. Znaczna jego część to lasy. W XIX-wiecznym parku znajdują się pozostałości fortyfikacji, w tym fosa oraz fragment wałów ziemnych. Drzewa, które kiedyś rosły wokół fortyfikacji dzisiaj są pomnikami przyrody.

W parku znajdują się historyczne rzeźby. Pierwszą z nich jest figura Matki Boskiej z 1879 roku, postawiona na pamiątkę śmierci Józefy Krasińskiej z Gawrońskich. Z kolei kapliczka Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Według legendy kapliczkę ufundowała Zofia Radziwiłłowa – ostatnia zamieszkująca właścicielka pałacu, której w parku dworskim objawiła się Matka Boska.

Zespół pałacowo-parkowy w Starejwsi został wpisany do rejestru zabytków w 1960 roku pod numerem 49/252.

Kontakt

Ośrodek Szkoleniowy
Narodowego Banku Polskiego w Starejwsi
ul. Węgrowska 26, Starawieś
07-100 Węgrów
tel.: 22 185 96 00
recepcja.starawies@nbp.pl

Zobacz również