„Polskie banknoty obiegowe” inauguracja nowej serii kolekcjonerskiej NBP

20 czerwca 2023 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu złotą monetę kolekcjonerską „Banknot o nominale 10 zł”, która zainauguruje serię „Polskie banknoty obiegowe”.

Narodowy Bank Polski poinformował, że od jutra będzie dostępna w sprzedaży złota moneta kolekcjonerska „Polskie banknoty obiegowe” – „Banknot o nominale 10 zł”. Moneta inauguruje nową serię kolekcjonerską poświęconą polskim banknotom obiegowym.

Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze złota o próbie 999,9, ma kształt prostokąta o wymiarach 50,00 x 25,00 mm i masę 31,10 grama. Jej nakład emisyjny wynosi do 1500 sztuk, a cena sprzedaży – 10 500 zł.

Na monecie odwzorowano współczesny banknot obiegowy o nominale 10 zł z serii „Władcy polscy”. Na rewersie, w środkowej części, w ozdobnym medalionie widnieje portret księcia Mieszka I. W tle napisów widać dwie stylizowane rozety romańskie. Z prawej strony portretu został umieszczony owal z fragmentami korony, a pod nim ozdobny ornament roślinny.

Na awersie, w środkowej części, znajduje się wizerunek srebrnego denara z przedstawieniem kopuły kaplicy lub wyobrażeniem korony z krzyżykiem. Po bokach denara stylizowane fragmenty kolumn oraz wstęgi. Z lewej strony wizerunku denara został umieszczony owal z fragmentami korony. Z prawej strony monety znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz oznaczenie roku jej emisji i próby złota (Au 999,9).

Banknoty obiegowe z serii „Władcy polscy” zostały wprowadzone do obiegu 1 stycznia 1995 r., kiedy nastąpiła denominacja złotego (stare złote wymieniono na nowe w stosunku 10 000 do 1). W portfelach Polaków pojawiły się wówczas banknoty o nominałach 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł oraz 200 zł. W 2017 r. dołączył do nich banknot o nominale 500 zł.

Serię banknotów z wizerunkami władców Polski zaprojektował Andrzej Heidrich (1928–2019). Ten wybitny artysta-grafik rozpoczął współpracę z Narodowym Bankiem Polskim w 1960 r. Został wówczas zaproszony do zamkniętego konkursu na nowy banknot o nominale 1000 zł. Jego projekt oraz dwa inne zostały wyróżnione.

Przez lata na zlecenie NBP Andrzej Heidrich wykonał dziesiątki szkiców i projektów banknotów, jednak dopiero w 1975 r. został wprowadzony do obiegu pierwszy banknot jego autorstwa – 500 zł z Tadeuszem Kościuszką. Andrzej Heidrich zaprojektował dwie serie banknotów obiegowych: „Wielcy Polacy” (projekty z lat 1974–1993, w obiegu w latach 1975–1996) oraz „Władcy polscy” (projekty z 1994 r., w obiegu od 1995 r. do dzisiaj). Jest też autorem projektów trzech banknotów kolekcjonerskich NBP.

Złotą monetę „Polskie banknoty obiegowe” – „Banknot o nominale 10 zł” będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 18 lipca 2023 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” – „Stanisław Sojczyński »Warszyc«”.

Kontakt:

Kontakt dla kolekcjonerów: e-mail kolekcjoner@nbp.pl, tel. +48 22 185  17 05

Kontakt dla mediów: e-mail press@nbp.pl, tel. +48 22 185 2012

***

O NBP

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Wizerunki monet w wysokiej rozdzielczości: https://nbp.pl/monety-okolicznosciowe