Album banknotów „Miasta polskie”. Seria, która nie trafiła do obiegu

Narodowy Bank Polski wydał album pt. Banknoty „Miasta polskie”. Seria, która nie trafiła do obiegu

Narodowy Bank Polski wydał album pt. Banknoty „Miasta polskie”. Seria, która nie trafiła do obiegu

Narodowy Bank Polski wydał album pt. Banknoty „Miasta polskie”. Seria, która nie trafiła do obiegu. Album trafił do sprzedaży od 7 grudnia 2018 roku.

Banknoty z serii „Miasta polskie” zostały zaprojektowane i wyprodukowane na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Podjęta wówczas decyzja o denominacji złotego wymagała przygotowania serii nowych banknotów – ze zmienionymi nominałami i wizerunkami. Z powodów technologicznych banknoty z serii „Miasta polskie” nie zostały jednak wprowadzone do obiegu. Oznacza to, że banknoty wchodzące w skład albumu nigdy nie były i nie są prawnymi środkami płatniczymi.

Album zawiera dziewięć historycznych banknotów o nominałach 1 zł, 2 zł, 5 zł, 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł oraz 500 zł. Na banknotach przedstawiono detale architektoniczne, pomniki oraz symbole charakterystyczne dla polskich miast – Gdyni, Katowic, Zamościa, Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Krakowa i Gniezna.

Banknoty z serii „Miasta polskie” zaprojektował Waldemar Andrzejewski (1934−1993) – grafik, rysownik, autor plakatów oraz ilustracji książek dla dzieci. W jego dorobku znajdują się także minimalistyczne okładki „Nocnego lotu” Antoine’a de Saint-Exupery’ego i „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego.

Albumy były sprzedawane w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner (www.kolekcjoner.nbp.pl) od 7 grudnia 2018 r.