„W Polskę wierzę – Polska rodzina”: inauguracja nowej serii kolekcjonerskiej NBP

10 maja 2023 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską „W Polskę wierzę – Polska rodzina”

Narodowy Bank Polski poinformował, że od jutra będzie dostępna w sprzedaży srebrna moneta kolekcjonerska „W Polskę wierzę – Polska rodzina”. Moneta inauguruje nową serię kolekcjonerską poświęconą Polsce – jej znaczeniu w życiu Polek i Polaków.

Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra, ma średnicę 32 milimetry i masę 14,14 grama. Zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 000 sztuk i będzie dostępna w cenie 220 zł.

Rewers monety przedstawia rodzinę w stylistyce dziecięcego rysunku. Na awersie nad sylwetkami rodziców z dziećmi umieszczono symbolicznie przedstawiony dach domu w kolorach polskiej flagi.

Pojęcie ojczyzny zawiera w sobie wartości odnoszące się do uniwersalnych więzi społecznych i rodzinnych, ściśle związanych z kulturą otoczenia, w którym są wychowywane kolejne pokolenia. Jak pisał kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, „kolebką życia i rozwoju człowieka jest rodzina. Jej trwałość, wiara i siła moralna”. Rodzina – kochająca, wspierająca, w której trwałe więzi zapewniają poczucie bezpieczeństwa – staje się „mocą Narodu”.

Polska rozumiana jako Ojczyzna – wspólnota ludzi przywiązanych do tradycji kultywowanych od pokoleń w rodzinach – była i jest zdolna do pokonania wszelkich dziejowych przeciwności. Historia naszego kraju pokazuje, że rodziny wychowujące swe dzieci w poszanowaniu tradycji i wartości narodowych ochroniły Polskę przed germanizacją i rusyfikacją, a w minionym stuleciu – także przed komunizmem. „Ojczyzna – rodzina rodzin” – to słowa Prymasa umieszczone na monecie, celnie podsumowujące powiązanie tych pojęć.

Srebrną monetę „W Polskę wierzę – Polska rodzina” będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Wypowiedź Barbary Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego, na temat monety kolekcjonerskiej „W Polskę wierzę – Polska rodzina” jest dostępna na kanale NBP na YouTube:

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 22 maja 2023 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu okolicznościową monetę 5-złotową z serii „Odkryj Polskę” – „Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną”.

Kontakt:

Kontakt dla kolekcjonerów: e-mail kolekcjoner@nbp.pl, tel. +48 22 185  17 05

Kontakt dla mediów: e-mail press@nbp.pl, tel. +48 22 185 2012

***

O NBP

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Wizerunki monet w wysokiej rozdzielczości: https://nbp.pl/monety-okolicznosciowe