„Zima w mieście 2022” w Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza NBP zaprasza na ekspozycję i atrakcje on-line.

Narodowy Bank Polski poinformował, że Centrum Pieniądza NBP w ramach akcji „Zima w mieście 2022” przygotowało specjalne zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup uczniów z klas 1–4 szkół podstawowych, a także atrakcje dla rodzin.

Oferta edukacyjna Centrum Pieniądza NBP przygotowana na tegoroczne ferie zawiera propozycje zarówno dla tych, którzy planują spędzić ten czas w domu, jak i dla tych, którzy chcą wypoczywać aktywnie. Uczniowie szkół podstawowych (w zorganizowanych grupach do 25 osób) mogą skorzystać z zajęć:

  • „Młodzi numizmatyczni eksperci” – w czasie tych zajęć uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób można sprawdzić autentyczność monet i banknotów, jak należy je przechowywać oraz czy każda kopia jest fałszerstwem. Uczniowie pracując w grupach, spróbują ustalić, czy wybrane monety i banknoty mogą być autentyczne, porównując je z eksponatami na wystawie. Zajęcia są także cenną lekcją historii i pozwolą młodym ludziom rozwinąć w sobie pasję poznawania przeszłości za pomocą numizmatów.
  • „Czekolada i wolność” – to wyjątkowe zajęcia, dzięki którym uczniowie przeniosą się do czasów PRL, aby zobaczyć jak wyglądało życie w Polsce lat 80. XX wieku. Będą mogli porównać współczesność do warunków życia swoich rówieśników sprzed 40 lat.

Z kolei dla rodzin Centrum Pieniądza NBP przygotowało ofertę weekendową:

  • „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polskim złotym. Duża rodzina w CP” – podczas 90-minutowej wizyty goście poznają m.in. historię polskiego złotego, Narodowy Bank Polski jako instytucję emitującą współczesne polskie pieniądze, dowiedzą się jakie znaczenie dla państwa ma posiadanie własnej waluty, gdzie produkuje się polskie pieniądze, a także, ile złota ma obecnie Polska oraz jakie były losy polskiego złota w czasie II wojny światowej. Nauczą się również odróżniać banknoty autentyczne od fałszywych, a monety i banknoty obiegowe od kolekcjonerskich. Wszystko to w przystępnej formie podczas wykonywania zadań integrujących całą rodzinę.
  • Rozgrywki gry planszowej – fani planszówek będą mogli nie tylko zagrać w specjalną grę Centrum Pieniądza NBP, ale też… zabrać ją ze sobą do domu!
  • Pokazy filmów w technologii 360 VR – to wyjątkowy cykl filmów: „Polskie złoto” (opowiadający o ewakuacji 80 ton złota Banku Polskiego SA podczas II wojny światowej) oraz „Wiktoria 1920” (upamiętniający setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r.).

Tym, którzy planują zostać w domu Centrum Pieniądza NBP oferuje szereg atrakcji on-line. Na stronie www.cpnbp.pl można znaleźć ciekawe filmy edukacyjne, gotowe scenariusze zajęć i publikacje. Można również zwiedzić wirtualnie wybrane sale ekspozycyjne Centrum Pieniądza NBP oraz przyjrzeć się wybranym eksponatom.

Więcej informacji pod linkiem:www.cpnbp.pl/aktualnosci/wydarzenia/zima-w-miescie-2022-w-centrum-pieniadza
Regulamin zwiedzania oraz system rezerwacji znajdują się na stronie www.cpnbp.pl

***

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka to nowoczesna, interaktywna placówka wystawiennicza i centrum edukacji ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego. To tutaj można zobaczyć najstarszą monetę świata, dowiedzieć się, skąd się wzięły pieniądze, ile waży prawdziwa sztaba złota (można ją nawet spróbować podnieść!) oraz jak się zmieniał pieniądz w Polsce i na świecie na przestrzeni wieków. Wszystko to znajduje się na wystawie prezentowanej w 16 tematycznych salach, pełnych ciekawych eksponatów i najnowocześniejszych multimediów.