Stan zachowania monet

Stan zachowania monet ma w kolekcjonerstwie zasadnicze znaczenie, gdyż jest drugim po rzadkości (niekiedy pierwszym) elementem wyceny monet

Stan zachowania monet ma w kolekcjonerstwie zasadnicze znaczenie, gdyż jest drugim po rzadkości (niekiedy pierwszym) elementem wyceny monet

Jeżeli zapoznaliście się już z podstawowymi terminami oraz skrótami – będziecie mogli poprawnie interpretować opisy widniejących pod lub nawet na monetach. Dobry początek! Teraz jednak zastanówmy się, o które monety warto się starać i jak je rozpoznać. Tutaj znajdziecie kilka przydatnych podpowiedzi właśnie na ten temat.

Stan zachowania monet ma w kolekcjonerstwie zasadnicze znaczenie, gdyż jest drugim po rzadkości (niekiedy pierwszym) elementem wyceny monet. Podanie stanu zachowania jest ważne zwłaszcza na aukcjach, kiedy licytujemy monetę bez jej wcześniejszego obejrzenia. Poniżej zamieszczamy tabelkę, która przedstawia gradację stanów zachowania monet oraz jej wyjaśnienie.

  • Stan I — Stan menniczy (SM)
    stan menniczy dotyczy monet, które nigdy nie były używane jako środek płatniczy i nie noszą żadnych śladów użytkowania. Nie mają żadnych defektów, zarysowań i śladów czyszczenia. Dla monet lustrzanych w stanie I istnieje analogiczny stopień – Stan lustrzany (L).

  • Stan II – Znakomity (ZN)
    dotyczy monet z nieznacznymi uszkodzeniami powstałymi w mennicy w trakcie produkcji lub w czasie transportu, mogą to być także monety przeznaczone do obiegu, lecz wycofane z niego przed pojawieniem się charakterystycznych wytarć lub zarysowań. Powinien być widoczny połysk stempla.

  • Stan III – Bardzo piękny (BP)
    dotyczy monet z nieznacznymi śladami zużycia w obiegu, lekkimi wytarciami wyższych partii reliefu, drobnymi rysami, małymi skaleczeniami brzegu monety.

  • Stan IV – Piękny (P)
    dotyczy monet z dość znacznymi śladami zużycia, które nie mają jednak wpływu na czytelność konturów rysunku. Legendy powinny być w pełni czytelne.

  • Stan V – Bardzo dobry (BD)
    dotyczy monet z bardzo znacznym zużyciem. Pojedyncze litery legendy i niektóre detale rysunku nieczytelne. Nadal można określić monetę, jednak niektórych danych nie można już odczytać. Data może już nie być czytelna, bądź jej część. Znak mennicy może nie być już rozpoznawalny.

  • Stan VI – Dobry (DB)
    dotyczy monet, na których znaczna część rysunku i legendy jest nieczytelna, nie można odczytać legendy (poza jej zarysem); Można określić monetę na podstawie doświadczenia i porównywania z literaturą przedmiotu, także wagi, średnicy, metalu oraz kontekstu znaleziska (w przypadku znalezisk archeologicznych).

  • Stan VII – Zły (Z)
    dotyczy monet, których stan uniemożliwia ich jednoznaczną identyfikację.

Zaprezentowana skala jest uniwersalna i dotyczy monet od starożytności do współczesności.

StanIIIIIIIVVVIVII
PolskaStan menniczy (SM)
Stan lustrzany (L)
Znakomity (ZN)Bardzo piękny (BP)Piękny (P)Bardzo dobry (BD)Dobry (DBZły (Z)
Kraje anglojęzyczneUncirculated (UNC)
Mint State (MS)
Extra Fine (EF lub XF)Very Fine (VF)Fine (F)Very Good (VG)Good (V)Poor (PR)
FrancjaSplendide (SPL)
Fleur de coin (FDC)
Superbe (SUP)Très très beau (TTB)Très beau (TB)Beau (B)Assez beau (AB)
NiemcyUnzirkuliert (UNZ)
Stempelglanz (STGL)
Vorzüglich (VG)Sehr schön (SS)Schön (S)Sehr gut erhalten (SGE)Gut erhalten (GE)Gering erhalten

Zobacz również