FAQ – Krakowski Salon Ekonomiczny NBP

Najczęściej zadawane pytania | Najważniejsze informacje

Najczęściej zadawane pytania | Najważniejsze informacje

Wystawę Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP można zwiedzać w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.00. Ekspozycja nieczynna jest w dniach ustawowo wolnych od pracy. Także ze względu na organizowane konferencje i inne wydarzenia edukacyjne oraz prace serwisowe w niektóre dni ekspozycja jest zamknięta dla zwiedzających.

Informacja o dniach zamknięcia KSE NBP podawana jest w wyprzedzenia na stronie internetowej w sekcji Kontakt.

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00. Zwiedzanie obejmuje trzy moduły tematyczne, które tworzą: Sala Polska, Sala Narodowego Banku Polskiego z Gabinetem numizmatycznym i Sala Krakowska. Zwiedzanie Salonu odbywa się z animatorem. Salon można zwiedzać również indywidualnie. Grupom szkolnym na początek proponujemy interaktywne zajęcia prowadzone przez animatora lub zwiedzanie ogólne. W razie wątpliwości nasi pracownicy podpowiedzą podczas rezerwacji telefonicznej, jaką formę zwiedzania wybrać.

Nie. Zarówno wstęp – zwiedzanie ogólne, jak i zajęcia i warsztaty edukacyjne są bezpłatne.

Zwiedzanie ekspozycji zajmuje około 1 godziny lekcyjnej (ok. 45 minut).

Grupy zorganizowane obowiązuje rezerwacja wizyty w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP, której można dokonać mailowo (kse@nbp.pl).

Nie. Indywidualne zwiedzanie Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP odbywa się bez wcześniejszej rezerwacji i jest możliwe pod warunkiem dostępności wolnych miejsc.

Trzeba pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa liczba osób mogących jednocześnie przebywać na terenie Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP jest ograniczona.

Tak. Wizyta każdej grupy powyżej 10 osób musi zostać potwierdzona co najmniej 7 dni przed zaplanowanym terminem zwiedzania. Jeśli grupa nie potwierdzi wizyty, wizyta może zostać anulowana.

Grupa chcąca wziąć udział w zajęciach może liczyć od 10 do maksymalnie 30 osób. Dla komfortu zwiedzania i optymalnego skorzystania z zajęć grupa nie może przekroczyć tej liczby. W ciągu godziny – ze względów bezpieczeństwa – możemy przyjąć jedną grupę. Należy też pamiętać, że zgodnie z Regulaminem Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP i wymogami bezpieczeństwa na ekspozycji może przebywać ograniczona liczba osób.

Prosimy o zachowanie rozwagi i odpowiedzialne zachowanie. Zalecamy przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny rekomendowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego (gov.pl/web/gis), Ministra Zdrowia (gov.pl/web/zdrowie) oraz Światową Organizację Zdrowia (who.int).

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP stosuje się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, dystrybuując środki higieny wraz z informacją o właściwym sposobie korzystania z nich w sanitariatach oraz intensyfikując czyszczenie powierzchni w miejscach o dużym natężeniu ruchu środkami do dezynfekcji.

Nie. Zakres tematyczny poszczególnych warsztatów jest inny. Zajęcia są dostosowane do wieku zwiedzających.

Tak. Do Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP można przyjść z dzieckiem w wózku. Wózek można zostawić w szatni bądź zwiedzać ekspozycję z dzieckiem w wózku.

Nie. Nie ma potrzeby zmiany obuwia.

Nie. Może przyjść z grupą po wcześniejszej rezerwacji, ale grupa jest oprowadzona przez animatora Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP.

Tak, możliwe jest wejście z psem przewodnikiem lub psem asystującym osobie z niepełnosprawnością.

Nie, nie ma takiego punktu. Na teren Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP nie wolno również wnosić napojów ani jedzenia.

Tak, obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby poruszające się na wózkach elektrycznych oraz stabilizujących plecy i głowę są proszone o wcześniejsze zgłoszenie wizyty w celu uzyskania asysty. Wejście na ekspozycję jest od strony placu Jana Matejki 1.

W razie pytań lub jeśli planują Państwo wizytę grupową – prosimy o kontakt telefoniczny. Znając Państwa potrzeby, będziemy mogli lepiej przygotować się do obsługi.
W Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.

W kasach Oddziału Okręgowego NBP (na parterze budynku na przeciwko wejścia na ekspozycję Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP) można kupić lub zamienić aktualnie dostępne monety kolekcjonerskie i okolicznościowe oraz banknoty kolekcjonerskie, emitowane przez Narodowy Bank Polski.

Tak. Na terenie Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP można robić zdjęcia.

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP mieści się w Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej 20 w ścisłym centrum Krakowa. W okolicy nie ma wielu miejsc parkingowych dla samochodów osobowych.

Bezpośrednio przed placówką nie ma również miejsc parkingowych dla autokarów. Szczegółowe informacje na temat parkowania i opłat można znaleźć na stronie Zarządu Dróg Miasta Krakowa:

Tak, przewidujemy, że Krakowski Salon Ekonomiczny NBP będzie brał udział w ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów z zachowaniem zasad sanitarnych wynikających z sytuacji epidemicznej.

Tak, Krakowski Salon Ekonomiczny NBP dysponuje audio przewodnikami. Można je bezpłatnie wypożyczyć w biurze przepustek. Do wybory sa trzy ścieżki zwiedzania: dla dorosłych, rodzinna oraz w języku angielskim.

Zobacz również