„Szkoła na bank” w Zakopanem

Cykl zajęć edukacyjnych NBP

Cykl zajęć edukacyjnych NBP

Narodowy Bank Polski uruchomił specjalny program pn. „Szkoła na bank”, w ramach którego przygotowano nieodpłatny cykl zajęć edukacyjnych z zakresu finansów i historii pieniądza dla uczniów szkół podstawowych z województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i lubuskiego – terenów dotkniętych tegoroczną powodzią. Zajęcia odbywają się w ośrodku wypoczynkowym NBP „Bankowiec” w Zakopanem do 14 grudnia 2024 r.

Idea programu

Zajęcia w ramach „Szkoły na bank” to niepowtarzalna okazja do zdobycia wiedzy na temat funkcji i roli Narodowego Banku Polskiego jako centralnego banku państwa i jedynego emitenta pieniądza w Polsce. Program obejmuje zajęcia interaktywne i warsztatowe, dzięki czemu uczniowie mogą lepiej zrozumieć, jak funkcjonują banki, jak wygląda obieg pieniądza, jak są produkowane i zabezpieczane polskie znaki pieniężne oraz jakie znaczenie ma stabilność systemu finansowego w Polsce.

Zakres tematyczny zajęć

Program edukacyjny jest bardzo bogaty i obejmuje zagadnienia, takie jak m.in.:

  • Działalność Narodowego Banku Polskiego – uczniowie poznają główne zadania i funkcje polskiego banku centralnego.
  • Historia pieniądza w Polsce – uczestnicy analizują przełomowe wydarzenia związane z polską walutą i różnymi formami płatniczymi na ziemiach polskich.
  • Zabezpieczenia polskich banknotów – w ramach specjalnych warsztatów uczestnicy zgłębiają tajniki zabezpieczeń i dowiadują się, jak odróżniać autentyczne znaki pieniężne od falsyfikatów.
  • Projektowanie i produkcja pieniędzy – uczniowie wcielają się w rolę projektantów banknotów i monet, poznają etapy produkcji znaków pieniężnych oraz uczą się, jak chronić polskie banknoty przed fałszerstwami.
  • Nowoczesne systemy płatnicze – uczestnicy zapoznają się z różnicami między pieniądzem gotówkowym a bezgotówkowym, poznają zasady działania kart płatniczych oraz mają okazję zaprojektować własną kartę.
  • Płacidła i przedmonetarne formy płatnicze – uczniowie zgłębiają wiedzę na temat różnych form płatności znanych z czasów przed wynalezieniem monet i banknotów.

Interaktywne lekcje i warsztaty

Zajęcia w programie „Szkoła na bank” są bogate w różnorodne materiały edukacyjne oraz pomoce dydaktyczne. Każda lekcja została przygotowana z myślą o dostosowaniu treści do wieku uczestników, tak aby nauka była efektywna, inspirująca i pełna pozytywnych wrażeń. Wprowadzenie uczniów szkół podstawowych w tematykę finansów i historii pieniądza to wyjątkowa okazja, by zaszczepić w młodych ludziach odpowiedzialne podejście do zarządzania własnymi finansami. Program edukacyjny NBP realizuje te cele poprzez interaktywne zajęcia, które rozwijają wyobraźnię i wzbogacają wiedzę uczestników.

Rekrutacja zakończona

Zakończona rekrutacja i pełne wykorzystanie miejsc dostępnych w tej ofercie edukacyjnej pokazują, jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się program „Szkoła na bank” przygotowany przez Narodowy Bank Polski.

Zajęcia edukacyjne, podzielone na kilka turnusów, potrwają do 14 grudnia 2024 roku.

Zobacz również