Filmy

Materiały edukacyjne w formie filmowej | Zasoby informacyjne i edukacyjne dla nauczycieli i uczniów

Materiały edukacyjne w formie filmowej | Zasoby informacyjne i edukacyjne dla nauczycieli i uczniów

Ekonomia jest obecna w najważniejszych życiowych decyzjach. Obcujemy z nią na co dzień bez względu na to, ile mamy lat i co robimy. Dlatego warto zaprzyjaźnić się z nią jak najszybciej i dobrze znać jej zasady.

 

Jakie były początki polskiej waluty? Dlaczego płacimy złotym, a nie piastem, polem czy lechem? Kiedy złoty oficjalnie został polską jednostką monetarną? Co się działo ze złotym podczas II wojny światowej i w czasach PRL? Jak zmieniły się polskie pieniądze po denominacji w 1995 r. Ile jest banknotów i monet w obiegu i jaka jest ich wartość?

 

Mosiądz, miedzionikiel i brązal, czyli z czego są wykonane polskie monety obiegowe? W pracowni projektanta monet. Czym jest relief, narzędzie pierwotne i stempel, czyli jak produkuje się monety w mennicy?

 

Z wizytą w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. O projektowaniu i produkcji polskich banknotów. Jaka jest trwałość banknotów i który „żyje” najdłużej? Czy polskie banknoty są z papieru, z bawełny czy z polimeru? Kiedy banknot staje się pieniądzem? Ile emisji banknotów serii „Władcy polscy” jest obecnie w obiegu i czym się różnią? Na czym polegała modernizacja zabezpieczeń banknotów?

 

O historii zapisanej na zabytkowych monetach. W pracowni konserwatora. Jakie zabiegi przywracają świetność starym monetom? Na czym polega profesjonalna wycena monet i banknotów? O seriach kolekcjonerskich emitowanych przez NBP.

 

Przykłady fałszerstw pieniędzy w Polsce kiedyś i teraz. Czy częściej są podrabiane monety czy banknoty? Jak odróżnić falsyfikat od autentycznego pieniądza? O nowoczesnych zabezpieczeniach polskich banknotów.

 

W jaki sposób pieniądze trafiają do banków i bankomatów? Jak zostać konwojentem bankowym? Jakie technologie wykorzystuje się dla zapewnienia bezpieczeństwa przewozu pieniędzy? Na czym polega proces wypłacania pieniędzy z bankomatu?

 

Historia banknotu o nominale 100 zł, który wszedł do obiegu w 1934 r. i jest uznawany za jeden z najpiękniejszych przedwojennych polskich banknotów, został zaprojektowany przez wybitnego malarza Młodej Polski – Józefa Mehoffera, ucznia i współpracownika mistrza Jana Matejki.

 

Zobacz również