Banknoty i monety: struktura obiegu, przychody i rozchody (zaopatrywanie), rotacja
Dane nt. banknotów i monet waluty polskiej: strukturę nominałową obiegu, przychody i rozchody do/z NBP oraz wskaźniki rotacji (częstotliwość powrotu) banknotów i monet do NBPDane nt. banknotów i monet waluty polskiej: strukturę nominałową obiegu, przychody i rozchody do/z NBP oraz wskaźniki rotacji (częstotliwość powrotu) banknotów i monet do NBP
Departament Emisyjno-Skarbcowy publikuje dane nt. banknotów i monet waluty polskiej:
- w okresach miesięcznych strukturę nominałową obiegu,
- w okresach kwartalnych: przychody i rozchody do/z NBP oraz wskaźniki rotacji (częstotliwość powrotu) banknotów i monet do NBP.
Terminy publikacji danych: w ciągu miesiąca od zakończenia każdego kwartału, a w przypadku struktury nominałowej obiegu w ciągu 15 dni od zakończenia poprzedniego miesiąca.
Szczegółowe dane wraz z prezentacją graficzną w postaci wykresów podane zostały w załączonych plikach Excel.
Struktura obiegu banknotów i monet
Obieg – liczba (lub wartość) banknotów i monet powszechnego obiegu pozostająca w obiegu gotówkowym na koniec każdego miesiąca pomniejszona o liczbę (lub wartość) banknotów i monet:
- znajdujących się w kasach i skarbcach NBP,
- złożonych przez NBP do depozytu w skarbcach innych banków,
- wycofanych przez NBP z obiegu z uwagi na stopień ich zużycia.
Przychody i rozchody do/z NBP banknotów i monet (zaopatrywanie)
Liczba (lub wartość) banknotów lub monet, które w danym kwartale odprowadzone zostały do NBP (przychody) lub pobrane zostały z NBP (rozchody) przez banki i inne podmioty posiadające ustawowe upoważnienie do pobierania i odprowadzania waluty polskiej. Zaopatrywanie przez NBP banków i ww. podmiotów w walutę polską wynika z art. 68 pkt 2 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe i jest realizacją art. 37 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim.
Rotacja banknotów i monet (częstotliwość powrotu banknotów i monet do NBP)
Wskaźnik rotacji w cyklach stanowi iloraz liczby banknotów lub monet, które w okresie ostatnich czterech kwartałów wpłynęły do NBP z banków i innych podmiotów oraz średniej liczby banknotów lub monet w obiegu w analogicznym okresie. Wskazuje, ile razy w ciągu ostatnich czterech kwartałów przeciętnie banknot lub moneta powracała do NBP.
Wskaźnik rotacji w dniach stanowi iloraz średniej liczby banknotów lub monet w obiegu w okresie ostatnich czterech kwartałów oraz liczby banknotów lub monet, które w analogicznym okresie wpłynęły do NBP z banków i innych podmiotów, pomnożony przez liczbę dni (365). Wskazuje, co ile dni przeciętnie banknot lub moneta powracała do NBP.