Publikacja: Narodowy Bank Polski w czasie megaszoków ekonomicznych po pandemii i w kryzysie energetycznym. Historia sukcesu
Wstęp
„Polityka pieniężna Narodowego Banku Polskiego w gorącym czasie polikryzysów – pandemicznego, popandemicznego i energetycznego będącego skutkiem wojny w Ukrainie – stanęła przed szczególnie trudnymi wyzwaniami.
NBP już od kilku lat przygotowywał się pod kątem analitycznym, operacyjnym i prawnym do ewentualnego finansowo-bankowego kryzysu o charakterze globalnym lub europejskim, podobnego do tego z lat 2008–2009. Jednak ku zupełnemu zaskoczeniu całego świata kryzysy, które nadeszły, miały całkowicie odmienny charakter i naturę. Wielu państwom i bankom centralnym przyszło się zmierzyć z groźbą prawdziwej katastrofy gospodarczej i społecznej. Niebezpieczeństwo wielkiej zapaści gospodarczej, fali bankructw i masowego bezrobocia, a potem wysoka inflacja – najpierw popandemiczna, a następnie wywołana agresją Rosji na Ukrainę – było dla gospodarek zachodnich demokracji ogromnym i bezprecedensowym wyzwaniem, największym od czasu II wojny światowej.
Z wielką satysfakcją z perspektywy czasu mogę odnotować, że Narodowy Bank Polski i wszystkie jego organy oraz pracownicy stanęli w tych trudnych chwilach na wysokości zadania”.
Spis treści
01/ Polityka pieniężna Narodowego Banku Polskiego 2020–2024
Narodowy Bank Polski w obliczu globalnych kryzysów
02/ Dlaczego warto mieć własną walutę? Ryzyka związane z przyjęciem euro
Złoty motorem szybkiego i zrównoważonego rozwoju Polski
03/ Wzrost znaczenia złota w rezerwach dewizowych: NBP na tle innych banków centralnych
Rezerwy złota na złe i dobre czasy
04/ Dlaczego ważne jest utrzymanie pieniądza gotówkowego w obiegu?
Gotówka gwarantem bezpieczeństwa i wolności jednostki
Zamów bezpłatną publikację w wersji polskiej lub angielskiej
w formie drukowanej lub elektronicznej.
Napisz: biblioteka@nbp.pl
Do każdego zamówienia dołączamy bezpłatnie najnowsze wydanie kwartalnika Obserwator Finansowy w wersji elektronicznej.