Rada do spraw obrotu gotówkowego
Zadania Rady | Narodowa Strategia Obrotu GotówkowegoZadania Rady | Narodowa Strategia Obrotu Gotówkowego
Rada do spraw obrotu gotówkowego jest organem opiniodawczo – doradczym przy Zarządzie Narodowego Banku Polskiego. Rada została powołana w lutym 2019 r. Uchwałą nr 4/2019 Zarządu NBP z dnia 21 lutego 2019 r. w sprawie powołania Rady do spraw obrotu gotówkowego oraz określenia trybu jej działania.
Do głównych jej zadań należy:
- przygotowanie i przedstawienie Zarządowi NBP projektu Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego;
- analiza skutków wdrożenia przyjętej przez Zarząd NBP Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego;
- analiza obrotu gotówkowego w Polsce oraz analiza uregulowań prawnych z tego zakresu;
- opiniowanie przygotowanych przez Departament Emisyjno-Skarbcowy projektów planów określających strategiczne kierunki rozwoju obrotu gotówkowego;
- rekomendowanie propozycji działań mających na celu w szczególności:
- minimalizację ryzyka systemowego obrotu gotówkowego,
- usprawnienie i zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego;
- opiniowanie przygotowanych przez Departament Emisyjno-Skarbcowy projektów organizacji procesów gotówkowych, zapewniających powszechny dostęp do gotówki w pełnej strukturze nominałowej i odpowiedniej jakości;
- przygotowywanie propozycji działań mających na celu integrowanie funkcjonowania rynku obrotu gotówkowego;
- rozpatrywanie spraw wskazanych przez Zarząd NBP.
W skład Rady wchodzą przedstawiciele Poczty Polskiej S.A. i banków odgrywających kluczową rolę w zakresie pobierania i odprowadzania waluty polskiej, przedstawiciele organizacji zrzeszających sektor detaliczny, firm CIT1 , przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Sprawiedliwości, Komendy Głównej Policji, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Związku Banków Polskich, Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, a także reprezentanci operatorów sieci bankomatowych oraz przedstawiciele NBP.
Rada, w celu usystematyzowania zagadnień znajdujących się w kręgu zainteresowań jej uczestników, podjęła decyzję o powołaniu tematycznych grup roboczych. W obszarze działań powołanych grup roboczych znalazły się kwestie związane z funkcjonowaniem systemów informatycznych wykorzystywanych w procesie zapatrywania banków w gotówkę, przeprowadzaniem testów urządzeń do procesowania banknotów, usprawnieniami i standaryzacją procesów gotówkowych na rynku oraz zapewnieniem ciągłości działania rynku obrotu gotówkowego.
W marcu 2021 r. w ramach uruchomienia prac związanych z przygotowaniem Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego Rada powołała następujące zespoły zadaniowe, odpowiedzialne za przygotowanie projektu Strategii:
- akceptacji i dostępności gotówki,
- logistyki gotówki,
- cyberbezpieczeństwa,
- bezpieczeństwa fizycznego gotówki,
- komunikacji.
Posiedzenia Rady odbywają się co najmniej raz na pół roku. Przewodniczący Rady do spraw obrotu gotówkowego może zapraszać do udziału w posiedzeniach przedstawicieli innych instytucji, w zależności od zagadnień będących przedmiotem posiedzenia.
Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego
Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego jest dokumentem przygotowanym w 2021 r. przez Radę ds. obrotu gotówkowego przy Zarządzie NBP. Propozycje ujęte w Narodowej Strategii odnoszą się do kluczowych obszarów funkcjonowania rynku obrotu gotówkowego oraz do jego uczestników. Tematycznej kategoryzacji działań dokonano według czterech filarów Narodowej Strategii, tj. powszechnej akceptacji i dostępności gotówki, płynnego zaopatrywania rynku w walutę polską, cyberbezpieczeństwa systemów informatycznych wykorzystywanych w procesach zaopatrywania w gotówkę oraz bezpieczeństwa fizycznego banknotów i monet. Równolegle w ramach poszczególnych filarów przewidziano działania w zakresie komunikacji społecznej.
Założenia Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego opierają się na przekrojowym, systemowym przeglądzie rynku obrotu gotówkowego, obejmującym zarówno uwarunkowania prawne, organizacyjne, jak i regulacyjne. Proponowane działania przedstawiono na tle analizy kwestii prawnych, społecznych, ekonomicznych, infrastrukturalnych lub innych, uzasadnionych do włączenia w zależności od specyfiki danego rozwiązania.
Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego została przygotowana w wersji pełnej oraz skróconej. Skrócona wersja Narodowej Strategii stanowi syntezę celów do osiągnięcia, wynikających z nich priorytetów oraz działań do wdrożenia w ramach każdego z czterech filarów. Pełna wersja Narodowej Strategii obejmuje dodatkowo charakterystykę rynku obrotu gotówkowego, stanowiącą genezę opracowanych przez zespoły zadaniowe propozycji działań.