Materiały edukacyjne

Broszury, ulotki, opracowania, scenariusze lekcji dotyczące tematu V edycji programu

Broszury, ulotki, opracowania, scenariusze lekcji dotyczące tematu V edycji programu

Cyberbezpieczne finanse (broszura)

Co trzeba wiedzieć, żeby bezpiecznie płacić cyfrowo? Jakie są najważniejsze zabezpieczenia cyfrowego portfela? Co oznacza zasada ograniczonego zaufania? Co oznaczają słowa phishing, smishing i vishing? Dlaczego warto cenić i chronić nasze dane osobowe? Jak to robić?

Bezpieczeństwo płatności elektronicznych (broszura)

O rodzajach płatności elektronicznych. Jakie dane zawiera karta płatnicza i jak bezpiecznie jej używać? Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnych, płacić telefonem i używać kodu BLIK? Jak zastrzec kartę płatniczą, co zrobić w przypadku zgubienia telefonu?

Jak chronić tożsamość w internecie? (broszura)

Co to jest tożsamość cyfrowa? Jakiego rodzaju dane pozostawiamy w sieci, tworząc ślad cyfrowy? Na czym polega ochrona tożsamości w sieci? Najpopularniejsze rodzaje cyberataków: phishing, fałszywe strony, atak na hasła. Przykładowe sytuacje wskazujące na cyberatak. Najczęściej popełniane błędy internautów. Zasady postępowania dla ochrony tożsamości w sieci.

Kupuj bezpiecznie w internecie (broszura)

Jakie prawa ma kupujący w internecie? Co warto sprawdzić, zanim zapłacisz za towar w internecie? Co warto wiedzieć o umowach sprzedaży zawieranych poza lokalem sklepu? Cena promocyjna – co to znaczy według dyrektywy Omnibus?

Cyberbezpieczeństwo finansowe w życiu codziennym (scenariusz lekcji)

Jak dbać o swoje pieniądze w sieci? Jak chronić swoje dane osobowe? Jak właściwie zabezpieczać cyfrowy portfel? Jakie zasady bezpieczeństwa warto stosować, robiąc zakupy online? Scenariusz lekcji informatyki dla szkół ponadpodstawowych.

Cyber fraud on the internet: Understanding the Threats and How to Protect Yourself (scenariusz lekcji)

Jak rozumieć kluczowe pojęcia z zakresu cyberzagrożeń tj. np. phishing, scam, identity theft. Jak należy postępować w przypadku cyberatatku? Jakie kroki mogą podjąć firmy, by zapobiec wyciekom danych? Scenariusz lekcji języka angielskiego dla szkół ponadpodstawowych.

Bezpieczne hasła – Jak zadbać o bezpieczeństwo online (prezentacja)

Dlaczego hasło internetowe musi być silne i unikalne? Z jakich elementów musi składać się hasło zabezpieczające dostęp do danych czy konta w internecie? Czego unikać przy tworzeniu haseł dostępu? Co to jest menedżer haseł? Przykłady silnych haseł.

Dobre praktyki cyberbezpieczeństwa (broszura)

Zapoznaj się z podstawowymi zasadami cyberbezpieczeństwa, które każdy z nas powinien stosować na co dzień. O czym bezwzględnie trzeba pamiętać, umieszczając dane i informacje o sobie w sieci?

Bezpieczne zakupy internetowe (broszura)

Jakich zasad należy przestrzegać, robiąc zakupy w sieci? O czym trzeba pamiętać, aby bezpiecznie dokonywać płatności w internecie? Co to jest malvertising i adresy phishingowe? Jak zgłaszać incydenty naruszające bezpieczeństwo w sieci?

Fake newsy. Jak je rozpoznać i jak się przed nimi obronić? (scenariusz lekcji)

W czasie lekcji uczniowie poznają zjawisko dezinformacji. Dowiedzą się, jakie elementy ją tworzą i jak wpływa na bezpieczeństwo młodych ludzi w sferze cyfrowych finansów. Nauczą się, jak krytycznie oceniać jakość informacji w internecie. Uczniowie przetestują poznane techniki rozpoznawania fake newsów. Poznają najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci.

Dobre praktyki ochrony danych (broszura)

Wskazówki i podstawowe zasady dotyczące udostępniania swoich danych osobowych w sieci. Sprawdź, czy stosujesz wszystkie te wskazówki dla bezpieczeństwa danych i dokumentów, które identyfikują Twoją tożsamość.

Bezpieczeństwo płatności w sieci (broszura)

Na czym polega cykl obrotu gotówkowego i kto w nim uczestniczy? W jaki sposób NBP współpracuje z uczestnikami obrotu gotówkowego? Których nominałów banknotów i monet jest najwięcej w obiegu gotówkowym? Jak często banknoty i monety wracają do NBP? Jakie są zasady wymiany zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych?

Działania NBP na rzecz powszechnej dostępności gotówki (broszura)

W jaki sposób Narodowy Bank Polski dba o możliwość płatności gotówką za towary i usługi? Co to jest Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego? Co to są „pustynie bankomatowe” i czy występują tylko w Polsce? Jakie są zwyczaje płatnicze Polaków?

Pieniądz elektroniczny (broszura)

Co to jest pieniądz elektroniczny i czym różni się od pieniądza bankowego? Co kryje się pod pojęciem FinTech? Do czego służą systemy pieniądza elektronicznego? Czy karta przedpłacona jest nośnikiem pieniądza elektronicznego, tak jak inne karty płatnicze czy aplikacje w smartfonach?

Płatności mobilne (broszura)

Czym różnią się płatności zbliżeniowe od zdalnych? Ilu Polaków korzysta z kart zbliżeniowych, płatności telefonem, mobilnego portfela czy z systemu BLIK. W jaki sposób zabezpiecza się płatności mobilne − tokenizacja i zabezpieczenie biometryczne?

Czym jest system płatniczy? (broszura)

Czym jest system płatniczy? Czemu porównuje się go często do krwioobiegu w gospodarce? Jakie formy przyjmuje pieniądz? Czemu pieniądz emitowany przez bank centralny jest najbardziej bezpiecznym i płynnym aktywem? Czym różnią się system płatności i schemat płatniczy?

Systemy płatności obsługiwane przez NBP (broszura)

Co to znaczy, że NBP organizuje międzybankowe rozliczenia pieniężne i jest operatorem systemów płatności wysokokwotowych? Jak działają najważniejsze polskie systemy płatnicze – SORBNET2 dla płatności w złotych i TARGET2 dla transakcji w euro? Co to jest system RTGS i dlaczego jest ważny w rozrachunkach bankowych?

Rola NBP w systemie płatniczym i płatnościach detalicznych (webinar)

Czym jest system płatniczy? Jakie zadania NBP ma w systemie płatniczym i jak je realizuje? O płatnościach detalicznych w Polsce. Co umożliwia realizację płatności bezgotówkowych w Polsce? Jaka jest rola poszczególnych instytucji w realizacji płatności bezgotówkowych?

Zobacz również