Komunikat Komitetu Stabilności Finansowej po posiedzeniu dotyczącym nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym
W posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej, które odbyło się 22 marca 2024 r. uczestniczyli:
• Artur Soboń, Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego jako Przewodniczący Komitetu,
• Jurand Drop, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów,
• Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego,
• Piotr Tomaszewski, Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Komitet, wykonując obowiązki ustawowe, podjął uchwałę ws. rekomendacji skierowanej do Ministra Finansów dotyczącej utrzymania w I kwartale 2024 r. wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%. Przedstawiciel Ministra Finansów zgodził się z rekomendacją i potwierdził brak potrzeby podejmowania działań legislacyjnych w tym zakresie. Jednocześnie Komitet dokonał formalnych zmian w dotychczasowym podejściu do stosowania antycyklicznego bufora kapitałowego.
Członkowie Komitetu omówili również źródła ryzyka w polskim systemie finansowym oraz jego otoczeniu, wskazane w ankiecie przeprowadzanej cyklicznie wśród instytucji reprezentowanych w KSF. Najistotniejszymi źródłami zagrożeń dla stabilności krajowego systemu finansowego pozostają: ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych oraz ryzyko geopolityczne. Zmniejszyło się ryzyko obniżonych nadwyżek kapitałowych i racjonowania kredytu. Pozostałe ryzyka nie uległy zmianie.
Członkowie Komitetu zapoznali się z bieżącymi tendencjami na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Obserwowane w poprzednich kwartałach wzrosty cen nominalnych i realnych mieszkań utrzymują się. Trend wynika w szczególności z odbudowywania się akcji kredytowej (pobudzonej m.in. programem „Bezpieczny kredyt 2%”) w środowisku ograniczonej podaży mieszkań. Wartość bilansowa złotowych kredytów mieszkaniowych nadal rośnie, a jakość portfela pozostaje stabilna.
Na posiedzeniu Komitet przedyskutował także postulaty Związku Banków Polskich (ZBP) przekazane na ręce Przewodniczącego Komitetu. Członkowie KSF-M omówili zagadnienia sygnalizowane przez ZBP, analizując je z perspektywy mandatu Komitetu oraz kompetencji poszczególnych instytucji.
Realizując Zalecenie Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego w sprawie oceny skutków transgranicznych oraz dobrowolnej wzajemności środków polityki makroostrożnościowej (ERRS/2015/2), Komitet zapoznał się z analizami dotyczącymi ekspozycji polskiego sektora bankowego w Holandii i Litwie oraz uznał, że zachodzą przesłanki pozwalające na nieodwzajemnianie obowiązujących w tych krajach instrumentów makroostrożnościowych.
Kolejne regularne posiedzenie Komitetu dotyczące nadzoru makroostrożnościowego zaplanowano na czerwiec 2024 r.