Narodowy Bank Polski i Bank Litwy wspólnie wyemitują monetę kolekcjonerską

Monety upamiętnią 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej.

Wspólna emisja monet kolekcjonerskich upamiętniających 250.rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej to kolejny dowód owocnej współpracy pomiędzy Bankiem Litwy i Narodowym Bankiem Polskim. Dzięki tej współpracy na monetach emitowanych przez oba banki znajdą się wspólne elementy ikonograficzne. Data emisji monet ustalona została na 12 października 2023 r. Tego dnia NBP wyemituje srebrną monetę o nominale 10 zł, a Bank Litwy srebrną monetę o nominale 10 euro.

„Cieszymy się, że uda nam się wspólnie wyemitować monety upamiętniające tak ważną rocznicę. To już druga wspólna inicjatywa Banku Litwy oraz Narodowego Banku Polskiego. 28 kwietnia 2021 r. oba banki wyemitowały monety kolekcjonerskie upamiętniające 230.rocznicę Konstytucji 3 Maja. NBP złotą monetę o nominale 100 zł i srebrną o nominale 50 zł, a Bank Litwy srebrną monetę o nominale 20 euro”. – powiedział Profesor Adam Glapiński, Prezes NBP.

Więcej informacji można znaleźć w planie emisyjnym.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Kontakt:

Kontakt dla kolekcjonerów:
e-mail kolekcjoner@nbp.pl,
tel. +48 22 185 91 59 lub 22 185 13 03

Kontakt dla mediów:
e-mail press@nbp.pl,
tel. +48 22 185 20 12

O NBP:

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.