„Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę”
Uroczysta prezentacja srebrnej monety kolekcjonerskiej oraz okolicznościowego znaczka pocztowego „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę”
Narodowy Bank Polski poinformował, że 1 września w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka odbyła się prezentacja srebrnej monety kolekcjonerskiej „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” o nominale 20 zł oraz znaczka okolicznościowego Poczty Polskiej SA o tym samym tytule. Po raz pierwszy w historii dwie instytucje jednocześnie wydały monetę i znaczek, aby w ten szczególny sposób oddać hołd bohaterskim Obrońcom.
W uroczystości uczestniczyli prof. Adam Glapiński, Prezes NBP, oraz Tomasz Zdzikot, Prezes Zarządu Poczty Polskiej SA.
– 1 września 1939 r. jest jedną z tych dramatycznych dat, które zmieniły bieg naszej historii. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszy września, to także data, która jest początkiem bohaterskiej walki Polaków o odzyskanie niepodległości i suwerenności. Moneta „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” jest naszym hołdem złożonym jej bohaterskim obrońcom. Ich walka stała się częścią zmagań o wolną Polskę, a naszym obowiązkiem jest zachować i pielęgnować pamięć o bohaterach – powiedział profesor Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego.
– Jesteśmy dumni z Obrońców ostoi polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. W momencie próby, przez 14 godzin, bohatersko stawiali opór niemieckiemu agresorowi. Walczyli do ostatka sił. Pozycje opuścili dopiero po barbarzyńskim podpaleniu budynku przez agresora. Polscy pocztowcy dali tym przykład nie tylko swojej odwagi, ale również przywiązania do Ojczyzny i najważniejszych wartości, takich jak honor i wolność. Za swoje poświęcenie zapłacili najwyższą cenę. Oddając hołd bohaterskim Obrońcom Urzędu Poczty Polskiej w Gdańsku, znaczkiem pocztowym i kolekcjonerską monetą upamiętniamy ich męstwo i ofiarność – dodał Tomasz Zdzikot, Prezes Poczty Polskiej.
Prezentowana srebrna moneta NBP, o nominale 20 zł, ma wyjątkowy kształt znaczka pocztowego z ząbkowanym rantem; wykorzystano na niej dodatkową technikę – druk UV. Rewers przedstawia wizerunki: dr. Jana Michonia, Alfonsa Flisykowskiego i ppor. Konrada Guderskiego na tle wejścia głównego do historycznego budynku Poczty. Wejście główne ukazane na tle zniszczonej fasady budynku Poczty jest też motywem awersu monety. Całość uzupełnia symbol Poczty Polskiej.
Znaczek okolicznościowy Poczty Polskiej SA o tym samym tytule „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” został zaprojektowany na podstawie wizerunku rewersu monety NBP, autorstwa Roberta Kotowicza.
Więcej informacji o monecie NBP „Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę” można znaleźć w folderze emisyjnym.