Premierowa drukowana edycja serwisu NBP – Obserwator Finansowy

Po raz pierwszy artykuły Obserwatora Finansowego w wydaniu drukowanym – w magazynie świątecznym „Dziennika Gazety Prawnej”

Warszawa, 23 grudnia 2021 r. – Narodowy Bank Polski poinformował, że od dzisiaj w kioskach można kupić „Wydanie Specjalne Obserwatora Finansowego” w wersji drukowanej, które ukazało się w magazynie świątecznym „Dziennika Gazety Prawnej”.

Dziś, gdy w debacie medialnej obserwujemy często operowanie stereotypami, brak głębszego namysłu, a niejednokrotnie forsowanie partykularnych interesów udrapowanych w fałszywą troskę o stan gospodarki, państwa czy finansów publicznych, wyraźnie widać, że potrzebna jest odwaga myślenia i świeże spojrzenie. I dlatego zachęcam do sięgnięcia do artykułów opublikowanych w Obserwatorze Finansowym, w których autorzy analizują palące problemy dzisiejszego świata. Mam nadzieję, że ich lektura zainspiruje Państwa do własnych przemyśleń i sprawi, że jakość debaty publicznej dotyczącej perspektyw polskiej gospodarki zmieni się na lepsze – zachęca do zapoznania się z publikacjami prof. Adam Glapiński, Prezes NBP.

W premierowej drukowanej edycji serwisu NBP Obserwator Finansowy polecamy:

  • „Mocne fundamenty polskiej gospodarki” – prof. Adam Glapiński, Prezes NBP, w swoim komentarzu odnosi się do najnowszego raportu MFW o sytuacji gospodarczej Polski. Zwraca w nim uwagę, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy podkreślił […] iż polska gospodarka poradziła sobie nadzwyczaj dobrze z negatywnym skutkami ekonomicznymi pandemii. […] cieszy nas fakt, iż przedstawiciele MFW pozytywnie oceniają nasze działania i wskazują, że decyzje o podwyżkach stóp procentowych NBP były adekwatne i nie były w żadnym wypadku spóźnione.
  • „Kryzys i ożywienie inne niż poprzednie” – dr Piotr J. Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP, w swoim artykule zwraca uwagę, że obecny kryzys jest nie tylko inny, ale także reakcja polityki gospodarczej oraz ekonomiczne konsekwencje są odmienne.
  • „Spirala inflacyjna «teoria» bardziej niż rzeczywistość – prof. Leon Podkaminer, doradca Prezesa NBP, pisze o tym, że przyspieszenie inflacji, zbiegające się z szybkim wzrostem płac, sugeruje możliwość uruchomienia tzw. spirali inflacyjnej.
  • „Wysokie stopy procentowe nie powstrzymają inflacji fiskalnej” – prof. Leon Podkaminer, doradca Prezesa NBP, w artykule podkreśla, że radykalne podwyższenie stóp byłoby w warunkach obecnych nieskuteczne, jeśli idzie o ograniczanie inflacji – a przy tym potencjalnie bardzo szkodliwe dla gospodarki realnej.
  • „Inflacja widziana z innej strony” – dr Paweł Kowalewski zastanawia się, czy jest możliwe wyeliminowanie inflacji z naszego życia w ogóle.

W „Wydaniu Specjalnym Obserwatora Finansowego” czytelnik znajdzie także artykuły dotyczące wzrostu gospodarczego, handlu zagranicznego Polski, zaangażowania EBC w politykę klimatyczną oraz rynku nieruchomości i roli komunikacji prowadzonej przez banki centralne w mediach społecznościowych.

Zapraszamy do lektury – „Wydanie Specjalne Obserwatora Finansowego” w magazynie świątecznym „Dziennika Gazety Prawnej”.