Prezes NBP dla „Dziennika Gazety Prawnej”

„Podejmujemy decyzje dotyczące polityki pieniężnej, mając na uwadze tylko i wyłącznie dobro naszej polskiej gospodarki” – mówi w wywiadzie dla DGP prof. Adam Glapiński, Prezes NBP

Warszawa, 20 lipca 2021 r. – Narodowy Bank Polski informuje, że dziś w „Dzienniku Gazecie Prawnej” został opublikowany wywiad z prof. Adamem Glapińskim, Prezesem Narodowego Banku Polskiego, pt. Mamy komfort w polityce pieniężnej.

Poniżej przekazujemy wybrane cytaty z wywiadu z prof. Adamem Glapińskim, Prezesem NBP.

„Chociaż wpływ kolejnych fal pandemii na gospodarkę jest coraz słabszy, to jednak wciąż występuje i trudno powiedzieć, jaki będzie w przyszłości. Dlatego byłoby niezbyt rozsądne podnieść stopy procentowe zanim sytuacja się wyjaśni”.

„Nasze przyszłe decyzje będą zależeć od napływających danych i prognoz. […] Mogę przy tym zapewnić, że nasze działania będą podyktowane tylko i wyłącznie dobrem polskiej gospodarki. Będziemy utrzymywać inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym w średnim okresie oraz dbać o stabilność makroekonomiczną i finansową”.

„Podejmujemy decyzje dotyczące polityki pieniężnej, mając na uwadze tylko i wyłącznie dobro naszej polskiej gospodarki. Po to mamy własną walutę, aby móc prowadzić autonomiczną politykę pieniężną, tak aby jak najlepiej służyła ona Polakom. I tak właśnie działamy”.

„Szybki wzrost gospodarczy w Polsce, który miał miejsce przed pandemią i który, mam nadzieję, będzie kontynuowany w kolejnych latach, odzwierciedla silne fundamenty polskiej gospodarki. To nie jest wzrost «na kredyt»”.

„Przypomnę […], że Europejski Bank Centralny z dużym zadowoleniem przyjął propozycję NBP oraz inicjatywę legislacyjną pana prezydenta Andrzeja Dudy, by zagwarantować obowiązek akceptowania płatności gotówkowych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce”.