Prezes NBP w wywiadzie dla Salon24

W ciągu 10 lat przegonimy Włochy – prof. Adam Glapiński, Prezes NBP

Warszawa, 2 lipca 2021 r. – Narodowy Bank Polski informuje, że dziś w serwisie Salon24 został opublikowany wywiad z prof. Adamem Glapińskim, Prezesem NBP.

Poniżej przekazujemy wybrane cytaty z wywiadu z prof. Adamem Glapińskim, Prezesem Narodowego Banku Polskiego:

Jednak jeśli my mamy zmieniać politykę pieniężną, to musimy wiedzieć, jakie są przyczyny wyższej inflacji, czy są one zależne od polityki pieniężnej NBP. Bo jeśli nie są, to walka z taką inflacją za pomocą narzędzi banku centralnego może Polakom przynieść więcej szkody niż pożytku.

Ja nie mam żadnych ortodoksyjnych poglądów, ani liberalnych, ani interwencjonistycznych. Jestem całe życie stuprocentowym pragmatykiem i uważam, że trzeba robić to, co jest korzystne dla gospodarki, dla kraju, dla obywateli i w tym zakresie nie zawaham się ani przez chwilę.

Nie po to ratowaliśmy gospodarkę i miejsca pracy w pandemii, żeby teraz popsuć perspektywy ożywienia pochopnymi decyzjami.

Jestem kandydatem, który opowiada się za jak najszybszym wzrostem gospodarczym i małym zróżnicowaniem pod względem bogactwa społecznego.

Żeby być dobrym ekonomistą, trzeba dużo przeczytać, trzeba nabyć wiedzę, co się udawało, co się nie udawało w historii, co działało, a co nie.

To jest naprawdę ważne, aby służyć innym.

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem na stronie serwisu Salon24: W ciągu 10 lat przegonimy Włochy.