Prezes NBP wyróżniony Nagrodą Specjalną Redakcji „Gazety Bankowej” – Bankowy Menedżer Roku 2020

Warszawa, 23 czerwca 2021 r. – Narodowy Bank Polski informuje, że prof. Adam Glapiński, Prezes NBP, został wyróżniony Nagrodą Specjalną Redakcji „Gazety Bankowej” – Bankowy Menedżer Roku 2020.

Prof. Adam Glapiński został nagrodzony za podjęte podczas pandemii działania: bezkompromisową obronę polskiego złotego, budowanie bezprecedensowych zasobów złota w skarbcach NBP, jasne, zrównoważone postępowanie banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej wobec rynkowych nacisków, a także błyskawiczną reakcję na potrzebę wsparcia gospodarki.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia dla prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, redakcja „Gazety Bankowej” doceniła decyzje szefa banku centralnego i działania Narodowego Banku Polskiego: Przetrwaliśmy pierwszą, drugą i trzecią falę epidemii. Nie udałoby się to bez determinacji i błyskawicznych reakcji instytucji wspierających gospodarkę – przede wszystkim Narodowego Banku Polskiego. Dziś wiemy, że profesor Adam Glapiński od pierwszych dni na stanowisku prezesa NBP podjął przygotowania do możliwego kryzysu na rynku finansowym. Dzięki temu, gdy wybuchła pandemia – wystarczyło uruchomić przećwiczone i zaplanowane działania. Prezes Adam Glapiński stanął wraz z premierem, ministrem finansów i ekspertami NBP do wspólnej, przemyślanej akcji ratunkowej. Dziś polska gospodarka wraca szybko do stanu równowagi.

Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP, dziękując za Nagrodę Specjalną Redakcji „Gazety Bankowej” – Bankowy Menedżer Roku 2020, powiedział: Jestem niezmiernie zaszczycony, wzruszony tą nagrodą i cieszę się, że Narodowy Bank Polski (…) został doceniony w tym szczególnym momencie. (…) jako bank centralny byliśmy zobowiązani do tego (…) żeby być przygotowanym na każdy scenariusz zagrożenia. My nie tylko jak bank martwimy się o swoje wyniki, ale my się martwimy o (…) całą substancję państwową. Jesteśmy odpowiedzialni za funkcjonowanie państwa w sferze finansów, płatności. To były te najbardziej istotne elementy, o których musieliśmy myśleć. (…) Dziękuję jeszcze raz w imieniu wszystkich pracowników Narodowego Banku Polskiego.