Prof. Adam Glapiński: Mocne fundamenty polskiej gospodarki

23 grudnia po raz pierwszy artykuły serwisu internetowego NBP Obserwator Finansowy ukazały się w wydaniu drukowanym.

Narodowy Bank Polski poinformował, że 23 grudnia po raz pierwszy artykuły serwisu internetowego NBP Obserwator Finansowy pojawiły się w wersji drukowanej.

Spadek PKB w 2020 r. był relatywnie płytki i krótkotrwały, co więcej polska gospodarka szybko wróciła na ścieżkę dynamicznego wzrostu. W efekcie PKB Polski – w przeciwieństwie do wielu innych gospodarek – przekracza już dziś istotnie poziom sprzed pandemii, a perspektywy dalszego wzrostu gospodarczego pozostają korzystne. Jednocześnie nie odnotowaliśmy istotnego wzrostu bezrobocia – pisze prof. Adam Glapiński, Prezes NBP, w artykule „Mocne fundamenty polskiej gospodarki”, który ukazał się w premierowej drukowanej edycji Obserwatora Finansowego.

W wydaniu tym polecamy także artykuły m.in:

  • „Kryzys i ożywienie inne niż poprzednie” – Piotr J. Szpunar,
  • „Spirala inflacyjna »teoria« bardziej niż rzeczywistość” – Leon Podkaminer,
  • „Źródła wzrostu gospodarczego w erze cyfrowej” – Jakub Growiec
  • „W handlu zagranicznym mamy wciąż nadwyżkę, ale mniejsza” – Wojciech Mroczek,
  • „EBC gra w zielone” – Jerzy Bielewicz,
  • „Kapitalizm na rynku nieruchomości” – Artur Patrzylas.

Dziś, gdy w debacie medialnej obserwujemy często operowanie stereotypami, brak głębszego namysłu, a niejednokrotnie forsowanie partykularnych interesów udrapowanych w fałszywą troskę o stan gospodarki, państwa czy finansów publicznych, wyraźnie widać, że potrzebna jest odwaga myślenia i świeże spojrzenie. I dlatego zachęcam do sięgnięcia do artykułów opublikowanych w Obserwatorze Finansowym, w których autorzy analizują palące problemy dzisiejszego świata. Mam nadzieję, że ich lektura zainspiruje Państwa do własnych przemyśleń i sprawi, że jakość debaty publicznej dotyczącej perspektyw polskiej gospodarki zmieni się na lepsze – zachęca do zapoznania się z publikacjami prof. Adam Glapiński, Prezes NBP.

Zapraszamy do lektury – „Wydanie Specjalne Obserwatora Finansowego” w magazynie świątecznym „Dziennika Gazety Prawnej”.