Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2021 r.

Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2021 r. to cykliczne opracowanie przedstawiające funkcjonowanie systemu finansowego (instytucji i rynków finansowych) w danym roku.

Analizą objęto również infrastrukturę systemu finansowego oraz regulacje prawne kształtujące warunki jego działania. Zaprezentowano także perspektywę kształtowania się dynamiki akcji kredytowej do 2024 roku.

W 2021 r. na sytuację systemu finansowego w Polsce w dalszym ciągu wpływały konsekwencje pandemii COVID-19. Zmniejszenie ograniczeń w działalności gospodarczej oraz rządowe programy osłonowe pozytywnie oddziaływały na sytuację gospodarczą przyczyniając się w 2021 r do szybkiego wzrostu PKB. Przyrost aktywów systemu finansowego w 2021 r. był niższy niż w roku poprzednim, co przy wysokiej dynamice PKB skutkowało obniżeniem relacji aktywów krajowego systemu finansowego do PKB z 136,6% w 2020 r. do 133,4% na koniec 2021 r.

Sektor bankowy w Polsce, podobnie jak w innych krajach regionu, był największą częścią systemu finansowego. Na koniec 2021 r. aktywa banków stanowiły 73% aktywów polskiego systemu finansowego. Największą pozycję w aktywach sektora bankowego stanowiły kredyty dla sektora niefinansowego. Drugą pod względem wartości pozycją aktywów były papiery skarbowe i gwarantowane przez Skarb Państwa (22%). Wzrost tego portfela w 2021 r. był kilkukrotnie niższy niż w 2020 r., co wynikało m.in. ze zmniejszenia skali wsparcia finansowego dla branż dotkniętych skutkami pandemii.

Rynek obligacji skarbowych pozostawał w 2020 r. dominującym segmentem krajowego rynku długoterminowych papierów dłużnych. W strukturze inwestorów na tym rynku wciąż dominowały banki krajowe, które na koniec 2021 r. posiadały obligacje skarbowe o wartości 366,4 mld zł.

Kapitalizacja krajowego rynku akcji zwiększyła się do 1 331,9 mld zł na koniec 2021 r., a relacja kapitalizacji spółek krajowych do PKB Polski wzrosła do 27,4%. Przez większość 2021 r. na światowych rynkach akcji, w tym na GPW, obserwowano istotny wzrost cen instrumentów udziałowych, co było związane ze stopniowym znoszeniem ograniczeń gospodarczych wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 oraz z poprawą perspektyw makroekonomicznych.