Komunikat Rady ds. Systemu Płatniczego z dnia 30 marca 2012 r.

Data posiedzenia | Tematyka | Ustalenia

Data posiedzenia | Tematyka | Ustalenia

Na posiedzeniu w dniu 30 marca 2012 r. Rada ds. Systemu Płatniczego, po dyskusji z udziałem przedstawicieli: NBP, Ministerstwa Finansów, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Związku Banków Polskich, Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A., VISA, MasterCard, First Data Polska S.A., Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, przyjęła raport końcowy z prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange, powołanego przez Radę na mocy jej decyzji z dnia 3 października 2011 r., wraz z Programem redukcji opłat kartowych w Polsce.
Rada z satysfakcją przyjęła informację, że Program został zaakceptowany przez większość członków Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange. Rada oceniła, że ujęte w Programie propozycje działań dają szansę na zawarcie rynkowego kompromisu o charakterze nieregulacyjnym między głównymi uczestnikami funkcjonujących w Polsce systemów kartowych w zakresie obniżek opłat kartowych w Polsce.
Jako preferowaną formę realizacji kompromisu Rada zarekomendowała zawarcie wielostronnych porozumień między głównymi stronami poszczególnych systemów kartowych, lub – w razie braku takiej możliwości – jednostronne decyzje organizacji kartowych.

Rada zwróciła się z apelem do zaangażowanych stron o realizację Programu.

Rada upoważniła Przewodniczącego Rady do przekazania raportu końcowego z prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange do:

  1. organizacji prowadzących czterostronne systemy kartowe, w których występuje opłata interchange (VISA i MasterCard) – z prośbą o złożenie, do dnia 30 maja 2012 r., oficjalnej, wiążącej deklaracji woli podjęcia, nie później niż we wrześniu 2012 r., decyzji o dokonaniu obniżki opłaty interchange przez właściwe organy ww. organizacji, zgodnie z Programem redukcji opłat kartowych w Polsce,
  2. organizacji prowadzących trójstronne systemy kartowe, w których nie występuje opłata interchange (American Express i Diners Club) – z prośbą o ustosunkowanie się, w terminie do dnia 30 maja 2012 r., do propozycji zawartych w Programie.

Rada zwróciła się do Narodowego Banku Polskiego o podjęcie się funkcji podmiotu koordynującego przygotowanie treści porozumień, w których, na podstawie ustaleń i rekomendacji Zespołu, zostaną zawarte zobowiązania stron tych porozumień.

Ponadto, Rada przyjęła dwa dokumenty:

  • Sprawozdanie z działalności Rady ds. Systemu Płatniczego w 2011 r.
  • Roczny plan pracy Rady ds. Systemu Płatniczego w 2012 r.