Wyniki kwartalnej ankiety NBP nt. sytuacji na rynku kredytowym
W II kwartale 2024 r. banki zauważalnie złagodziły politykę kredytową wobec dużych przedsiębiorstw – po raz pierwszy od 2017 r.
W przypadku pozostałych rodzajów kredytów banki zaostrzyły politykę kredytową lub – jak w przypadku kredytów konsumpcyjnych – nie zmieniły jej. Zmianom polityki kredytowej towarzyszył wysoki wzrost popytu na kredyty dla przedsiębiorstw (głównie dużych) i na kredyty konsumpcyjne. Popyt na kredyty mieszkaniowe był niższy niż w poprzedzającym kwartale i pozostawał pod wpływem zakończenia przyjmowania wniosków kredytowych w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%”.
W dniu 5 sierpnia 2024 r. Narodowy Bank Polski opublikował kwartalną informację pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”. W materiale omówione zostały zmiany w polityce kredytowej banków i popycie na kredyty w II kwartale 2024 r., oraz przewidywania banków na III kwartał 2024 r.
Ankietowane banki w II kwartale 2024 r. zauważalnie złagodziły – po raz pierwszy od 2017 r. – kryteria udzielania kredytów w przypadku dużych przedsiębiorstw, natomiast ponownie zaostrzyły je wobec sektora MSP, uzasadniając to wzrostem ryzyka branży i pogorszeniem się jakości portfela kredytowego. Jednocześnie banki nie zmieniły istotnie większości warunków udzielania kredytów. Wzrost zapotrzebowania na finansowanie fuzji i przejęć, kapitału obrotowego i majątku trwałego przyczynił się do zwiększenia popytu na wszystkie rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw, szczególnie dużych.
W II kwartale 2024 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych zachowując większość dotychczasowych warunków ich udzielania. Zaobserwowany istotny spadek popytu uzasadniany był głównie prognozami odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym, zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów oraz zakończeniem przyjmowania wniosków w programie „Bezpieczny kredyt 2%”.
Banki w II kwartale 2024 r. utrzymały dotychczasowe kryteria i jednocześnie zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych, w tym zwiększyły maksymalną kwotę kredytu. W opinii banków zauważalny wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne wynikał m.in. ze zwiększenia zapotrzebowania na finansowanie dóbr trwałego użytku oraz poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych.
Na III kwartał 2024 r. banki nie zapowiadają wprowadzenia istotnych zmian kryteriów udzielania kredytów. Oczekują natomiast wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych.