ABC kolekcjonera

Jak zostać numizmatykiem | Jak kupować wartości kolekcjonerskie NBP | Ważne odnośniki

Jak zostać numizmatykiem | Jak kupować wartości kolekcjonerskie NBP | Ważne odnośniki

Jak zostać numizmatykiem

Już od najmłodszych lat zbieramy rzeczy: te mniej i bardziej nam potrzebne. Kolekcjonerstwo zwykle zaczyna się od prostych i łatwo dostępnych rzeczy i dla większości z nas to po prostu hobby. Takim hobby jest też numizmatyka.

W końcu to nic innego jak zbieranie, badanie i opisywanie monet i banknotów. Ale powstaje pytanie: jak zostać kolekcjonerem numizmatów? Poniżej, w paru punktach, nasza krótka i prosta podpowiedź, jak zacząć.

Kilka wskazówek, które warto poznać na początku przygody z numizmatyką

Na samym początku warto zapoznać się z terminami numizmatycznymi przygotowanymi specjalnie z myślą o początkujących kolekcjonerach. W tym celu przedstawiamy Wam, krótki słowniczek.

Słownik kolekcjonera

Kiedy wiemy jak wyglądają monety i wiemy jak je opisać warto też zapoznać się skrótami używanymi w numizmatyce, używane przy opisach monet, a także skróty nazw towarzystw, organizacji i domów aukcyjnych.

Słownik przydatnych skrótów

Jesteście już uzbrojeni w podstawowe terminy, które pozwolą Wam na odczytywanie profesjonalnych opisów widniejących pod lub nawet na monetach. Dobry początek! Teraz jednak zastanówmy się, o które monety warto się starać i jak je rozpoznać. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych podpowiedzi właśnie na ten temat.

Stan zachowania monet

Młody kolekcjonerze, znasz już podstawowe terminy numizmatyczne, znasz również skróty numizmatyczne i wiesz już jak klasyfikować okazy wg. stanu ich zachowania, a więc najwyższy już czas by nauczyć się wspólnie „Jak budować swoją kolekcję”?

  • Zacznij od zaopatrzenia się w odpowiednią literaturę i od zdobycia przynajmniej podstawowej wiedzy na temat zbieranych monet. Pozwoli to uniknąć wielu rozczarowań, które czyhają na młodych kolekcjonerów np. wtedy kiedy okazuję się, że zakupiona moneta jest falsyfikatem.
  • Śledź fachowe czasopisma i poradniki o tematyce numizmatycznej, to także doskonałe źródło wiedzy. Warto zwrócić uwagę na takie tytuły jak: Przegląd Numizmatyczny lub Biuletyn Numizmatyczny.
  • Zastanów się jaki jest zakres tematów jakie w danej dziedzinie Cię interesują. Mowa jest tutaj o okresie historycznym monet, o tym co chcesz by widniało na danej monecie, czy mają być to wydarzenia historyczne, portrety królów, czy wizerunki zwierząt czy jeszcze coś zupełnie innego. Specjalistyczne zbiory zwykle są bardziej interesujące i wartościowe.
  • Kolekcjonowanie z definicji polega na pozyskiwaniu eksponatów z różnych źródeł. Może odbywać się to w formie klasycznej wymiany między kolekcjonerami lub – coraz bardziej popularny od niedawna sposób – za pośrednictwem Internetu.

Dotychczasowe emisje

Zobacz więcej filmów na naszym kanale w serwisie YouTube


Odwiedź nas na naszych oficjalnych stronach w serwisach społecznościowych i zostań naszym fanem!


Na Facebooku publikujemy Informacje i ciekawostki dotyczące monet i banknotów, w tym w szczególności numizmatów NBP. Na Twitterze przekazujemy wszystkie ważne informacje związane z działalnością NBP. W serwisach Youtube znajdziesz nasze filmy, a na Flickr wybrane zdjęcia.

Zobacz również