„Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19” na srebrnej monecie NBP

Od 15 grudnia 2021 r. do nabycia moneta kolekcjonerska „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19”

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 15 grudnia można kupić nową monetę kolekcjonerską „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19” (temat indywidualny) – srebrną o nominale 10 zł.

Na rewersie monety jest przedstawiona dłoń lekarza w rękawiczce chirurgicznej, ujmująca z troską dłoń pacjenta. Umieszczona poniżej wstęga w barwach Rzeczypospolitej Polskiej została wykonana metodą druku UV, a napis na monecie głosi: „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19”.

Moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 160 zł brutto za sztukę w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano pod koniec 2019 r. W 2020 r. wirus rozprzestrzenił się niemalże na cały świat, a Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii. Wielu ludzi po zakażeniu nowym wirusem straciło życie. Pandemia COVID-19 spowodowała także globalny chaos społeczny i gospodarczy, w tym największą światową recesję od czasów wielkiego kryzysu. Aby przeciwstawić się pandemii, potrzebne były szybkie i zdecydowane działania.

Na pierwszej linii frontu walki z nieznanym wrogiem, który z dnia na dzień stawał się silniejszy i bezwzględniejszy, stanęli lekarze, pielęgniarki, ratownicy, farmaceuci oraz pozostały personel medyczny i wspomagający. To oni już prawie dwa lata nieprzerwanie prowadzą wojnę z koronawirusem. Narażając zdrowie i życie, dzielnie walczą o każdego pacjenta. Dzięki ich ciężkiej pracy, poświęceniu i determinacji ludzie chorujący na COVID-19 mają szansę na powrót do zdrowia i do swoich rodzin. Ich wysiłek ma również niebagatelne znaczenie dla losów ekonomicznych naszego kraju oraz światowej gospodarki

Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważny jest drugi człowiek. Przypomniała o znaczeniu zawodów medycznych. W hołdzie personelowi medycznemu, w podzięce za trud i zaangażowanie oraz za profesjonalizm, serce, współczucie i empatię okazywane pacjentom Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19” o nominale 10 zł
 – napisano w folderze numizmatycznym NBP.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 20 stycznia 2022 r. Tego dnia Narodowy Bank wprowadzi do obiegu dwie nowe monety kolekcjonerskie – srebrną o nominale 10 zł i złotą o nominale 200 zł – „Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022” (temat indywidualny).

Kontakt:

Kontakt dla kolekcjonerów:
e-mail kolekcjoner@nbp.pl,
tel. +48 22 185 91 59 lub 22 185 13 03

Kontakt dla mediów:
e-mail press@nbp.pl,
tel. +48 22 185 20 12

O NBP:

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Wizerunki monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety