Złote Szkoły NBP
Wszystko o programie Złote Szkoły NBP | Zasady programu | Korzyści | NagrodyWszystko o programie Złote Szkoły NBP | Zasady programu | Korzyści | Nagrody
O programie
Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do środowisk szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie dzieci i młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się po świecie finansów.
V edycja, 2024/2025
Zapraszamy do udziału w V edycji programu wszystkie szkoły w Polsce – zarówno uczestników i laureatów poprzednich edycji, jak również szkoły, które pierwszy raz wezmą udział w programie. Na zgłoszenia czekamy do 25 marca 2025 r.
Uczestnicy programu
W programie uczestniczą nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także inni przedstawiciele społeczności lokalnej. Nauczyciele mogą uczyć dowolnego przedmiotu. Każda szkoła może być zgłoszona do programu raz w danej edycji.
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej
W szkole, która ubiega się o tytuł „Złotej Szkoły NBP”, zawiązuje się drużyna. Nazywamy ją Drużyną Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Drużyna musi składać się z minimum 2 nauczycieli i od 5 do 10 uczniów. Do drużyn w szkołach podstawowych mogą być zgłoszeni wyłącznie nauczyciele i uczniowie z 7. i 8. klas. Na czele drużyny stoi nauczyciel koordynator, który uzyskał zgodę dyrektora szkoły na udział w programie. Drużyna zdobywa niezbędną wiedzę do wykonania zadań do wykonania, opracowuje pomysły na ich realizację i przeprowadza zadania programu. Na koniec nauczyciele należący do drużyny wysyłają w terminie do 25 marca 2025 r. relacje z wykonania zadań za pośrednictwem internetowej platformy Złotych Szkół NBP dostępnej pod adresem: zloteszkoly.nbp.pl.
Jak działa program – krok po kroku
Krok 1 – Rejestracja na platformie Złotych Szkół NBP
Stojący na czele drużyny nauczyciel koordynator rejestruje się na platformie Złotych Szkół NBP pod adresem: zloteszkoly.nbp.pl
Krok 2 – Zgłoszenie szkoły
Nauczyciel koordynator zgłasza swoją szkołę do programu. Najszybciej zrobi to, wpisując we wskazane miejsce na platformie REGON szkoły. Następnie dołącza skan zgody dyrektora na udział szkoły w programie.
Krok 3 – Zgłoszenie drużyny
Nauczyciel koordynator zgłasza na platformie pozostałych członków drużyny, czyli jeszcze minimum jednego nauczyciela i od 5 do 10 uczniów (w szkole podstawowej z 7-8 klas). Każdy nauczyciel w drużynie ma indywidualny dostęp do platformy, czyli swój login i hasło.
Krok 4 – Zgłoszenie zadań
Drużyna przygotowuje relacje z przeprowadzonych trzech zadań. Opis należy przygotować według wytycznych, które znajdują się na platformie i w regulaminie. Relacje z zadań należy wysłać do NBP wyłącznie za pośrednictwem platformy do 25 marca 2025 r. Może to zrobić każdy nauczyciel z drużyny.
Rozstrzygnięcie edycji
Zgłoszone zadania są oceniane i nagradzane w podziale na szkoły podstawowe i ponadpodstawowe przez komisję programu. Ogłoszenie zdobywców tytułu „Złota Szkoła NBP” oraz laureatów nagród V edycji nastąpi do 30 czerwca 2025 r.
Temat V edycji – Cyberbezpieczne finanse
Zakres merytoryczny tematu V edycji
Cyberbezpieczni w obliczu zagrożeń
W jaki sposób skutecznie zwiększać cyberświadomość i dlaczego ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa finansowego? Na co trzeba uważać w sieci? Jakie zachowania i działania mogą narazić na utratę danych lub środków finansowych? Jak bank centralny działa na rzecz bezpiecznych, łatwych i dostępnych usług płatniczych dla konsumenta również w obliczu sytuacji kryzysowych (pandemia, wojna)? Jakie są metody ochrony przed cyberprzestępstwami finansowymi?
Cyberbezpieczna bankowość internetowa i mobilna
Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej i mobilnej? Jak bezpiecznie płacić za zakupy w internecie? Jak chronić swoje pieniądze w sieci?
Cyberbezpieczna karta płatnicza
Jakie trzeba zachować zasady bezpieczeństwa, płacąc kartą płatniczą? W jaki sposób bank centralny nadzoruje systemy płatnicze i rozliczeniowe w Polsce?
Cyberbezpieczne dane osobowe
Jak chronić swoje dane w sieci? Jak zachować się w przypadku cyberprzestępstwa? Jakie są procedury zgłaszania kradzieży i wyłudzeń danych? Jak bezpiecznie zawierać zobowiązania finansowe online?
Cyberprzezorni w sytuacjach kryzysowych
W jaki sposób bank centralny wspiera system bankowy, w tym działania, które podejmuje w ramach Komitetu Stabilności Finansowej i sieci bezpieczeństwa finansowego? Znaczenie gotówki jako gwaranta obrotu pieniężnego w sytuacji zmaterializowania się masowego ataku cybernetycznego lub przerw w dostawach prądu. Dlaczego korzystanie z gotówki pozwala chronić dane osobowe nie tylko w sytuacjach kryzysowych?
Jak zdobyć tytuł „Złota Szkoła NBP”
Tytuł „Złota Szkoła NBP” otrzymuje każda szkoła, które zdobyła min. 25 punktów za wykonane zadania. NBP przyznaje punkty m.in. za:
- pomysłowość i oryginalność zadań
- metody i narzędzia edukacyjne
- dopasowanie zadań do wieku i percepcji odbiorców
- jakość i atrakcyjność realizacji oraz relacji z zadań
- zasięg i poziom zaangażowania odbiorców i członków drużyny
- dbałość o ciekawe formy utrwalenia wiedzy.
Potwierdzeniem uzyskania tytułu „Złota Szkoła NBP” jest certyfikat Narodowego Banku Polskiego, przyznany szkole i członkom Drużyn Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej.
Jakie zadania są do wykonania w V edycji
W V edycji są trzy zadania obligatoryjne do wykonania.
Lekcja z ekonomią
Zadanie polega na przeprowadzeniu lekcji szkolnej na temat „Cyberbezpieczne finanse” w ramach dowolnego przedmiotu. Lekcja powinna mieć interdyscyplinarny charakter, tzn. łączyć tematykę ekonomii z innymi dziedzinami wiedzy. Lekcja może być przeprowadzona raz lub wielokrotnie, przez jednego nauczyciela lub kilku nauczycieli różnych przedmiotów.
Debata szkolna
Zadanie polega na przeprowadzeniu przez uczniów debaty szkolnej poświęconej tematowi „Cyberbezpieczne finanse”. Można wybrać dowolną formę debaty np. debatę „za i przeciw”, dyskusję moderowaną czy debatę panelową. Debata może być przeprowadzona w szkole lub w dowolnym miejscu raz lub wielokrotnie, dla jednej lub wielu grup uczestników.
Warsztat uczniowski
Zadanie polega na przeprowadzeniu przez uczniów z drużyny zajęć edukacyjnych dla uczestników, które będą popularyzowały temat „Cyberbezpieczne finanse”. Można przeprowadzić jeden warsztat lub cykl zajęć. Przy przygotowaniu warsztatu uczniowie powinni mieć wsparcie opiekuna merytorycznego, którym może być nauczyciel ze szkoły, z uczelni lub innej palcówki naukowej.
Zadanie nieobligatoryjne
EduAkcja – „Dziel się wiedzą!”
EduAkcja to zadanie dodatkowe dla chętnych szkół. Zadanie polega na organizacji akcji edukacyjnej dotyczącej tematu edycji w lokalnym środowisku. Można przeprowadzić jedną EduAkcję, na którą może się składać jedno lub wiele działań z udziałem jednej lub wielu grup uczestników.
Termin zgłoszeń do V edycji
Relacje z wykonanych zadań V edycji należy wysłać do 25 marca 2025 r. wyłącznie za pośrednictwem platformy Złotych Szkół NBP pod adresem: zloteszkoly.nbp.pl
Jakie nagrody można wygrać w V edycji?
Spośród wszystkich szkół z tytułem „Złotej Szkoły NBP” V edycji zostaną wybrane szkoły, które otrzymają za najlepiej wykonane zadania następujące nagrody:
- 100 nagród za najlepiej wykonane wszystkie zadania edycji – 50 nagród dla szkół podstawowych i 50 nagród dla szkół ponadpodstawowych.
- za I, II, III miejsce w każdej z trzech kategorii zadań: za lekcję z ekonomią, szkolną debatę i warsztat uczniowski, w dwóch oddzielnych pulach: dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
- Nagroda Specjalna za oryginalność pomysłów na realizację zadań i zaangażowanie w popularyzację wiedzy ekonomicznej związanej z tematem edycji.
- Nagroda Prezesa NBP za innowacyjną i najbardziej inspirującą realizację zadań programu.
- 2 nagrody za EduAkcję – za najlepszą akcję edukacyjną z udziałem społeczności lokalnej, jedna dla szkół podstawowych i jedna dla szkół ponadpodstawowych.
Wysokość nagród
- 100 nagród po 3000 zł
- I miejsce – 12 000 zł
- II miejsce – 10 000 zł
- III miejsce – 8000 zł
- Wyróżnienie – 6000 zł
- Nagroda za EduAkcję – 10 000 zł
- Nagroda Specjalna – 20 000 zł
- Nagroda Prezesa NBP – 20 000 zł
Plakat i folder V edycji
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
tel.: 22 185 24 59 lub 22 185 44 41
email: szkoly@nbp.pl