Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego

Bezpieczeństwo oraz stabilność rynku obrotu gotówkowego to kluczowe aspekty gwarantujące niezakłóconą i płynną realizację procesów zaopatrywania obywateli w pieniądz gotówkowy przez wszystkich jego uczestników.

Narodowy Bank Polski poinformował o publikacji na stronie www.nbp.pl dokumentu Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego (wersja skrócona).

Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego jest dokumentem przygotowanym w 2021 r. przez Radę ds. obrotu gotówkowego przy Zarządzie NBP. Propozycje ujęte w Narodowej Strategii odnoszą się do kluczowych obszarów funkcjonowania rynku obrotu gotówkowego oraz do jego uczestników. Tematycznej kategoryzacji działań dokonano według czterech filarów Narodowej Strategii, tj. powszechnej akceptacji i dostępności gotówki, płynnego zaopatrywania rynku w walutę polską, cyberbezpieczeństwa systemów informatycznych wykorzystywanych w procesach zaopatrywania w gotówkę oraz bezpieczeństwa fizycznego banknotów i monet. Równolegle w ramach poszczególnych filarów przewidziano działania w zakresie komunikacji społecznej.

Założenia Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego opierają się na przekrojowym, systemowym przeglądzie rynku obrotu gotówkowego, obejmującym zarówno uwarunkowania prawne, organizacyjne, jak i regulacyjne. Proponowane działania przedstawiono na tle analizy kwestii prawnych, społecznych, ekonomicznych, infrastrukturalnych lub innych, uzasadnionych do włączenia w zależności od specyfiki danego rozwiązania.

Narodowa Strategia Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego została przygotowana w wersji pełnej oraz skróconej. Skrócona wersja Narodowej Strategii stanowi syntezę celów do osiągnięcia, wynikających z nich priorytetów oraz działań do wdrożenia w ramach każdego z czterech filarów. Pełna wersja Narodowej Strategii obejmuje dodatkowo charakterystykę rynku obrotu gotówkowego, stanowiącą genezę opracowanych przez zespoły zadaniowe propozycji działań.

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem: