NBP emituje srebrną monetę z okazji XVI Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego

Srebrna moneta o nominale 50 zł z okazji organizowanego po raz pierwszy w Polsce Kongresu Numizmatycznego dostępna będzie w nakładzie do 6000 sztuk.

Narodowy Bank Polski poinformował, że od jutra będzie dostępna nowa moneta kolekcjonerska „XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny”. Srebrna moneta o nominale 50 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 6000 sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich  Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 1500 zł. Moneta jest wykonana ze srebra o próbie Ag 999/1000, ma średnicę 50 milimetrów i masę 93,30 grama.

XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny

Międzynarodowe kongresy numizmatyczne to najważniejsze spotkania numizmatyków z całego świata, podczas których są prezentowane najistotniejsze osiągnięcia w dziedzinie studiów na temat dziejów pieniądza, znalezionych monet oraz wydarzeń historycznych.

Kongres to także znakomita okazja do zaprezentowania kraju, jego instytucji naukowych i innych ośrodków zajmujących się historią pieniądza. O wyborze miejsca konferencji decyduje Międzynarodowa Komisja Numizmatyczna. Polska dostąpiła zaszczytu goszczenia uczestników konferencji po raz pierwszy. We wrześniu 2022 r. w Warszawie odbędzie się XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny organizowany wspólnie przez Uniwersytet Warszawski, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Narodowy Bank Polski i Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Na rewersie monety znajduje się portret Joachima Lelewela, jednego z najwybitniejszych Polaków XIX stulecia, wielkiego patrioty, znakomitego historyka, a także znanego i cenionego w świecie numizmatyka. Joachim Lelewel jako profesor Uniwersytetu Wileńskiego był jednym z pierwszych, którzy prowadzili wykłady z numizmatyki. Ogromnym sukcesem, który przyniósł Joachimowi Lelewelowi międzynarodową sławę, była książka na temat numizmatyki średniowiecznej Europy.

Na awersie monety zostały zaprezentowane wizerunki monet: talara Władysława IV, tymfa Jana Kazimierza z 1663 r., grosza Kazimierza Wielkiego, szóstaka Jana III Sobieskiego oraz denara Princes Polonie Bolesława Chrobrego.

14 września 2022 r. Narodowy Bank Polski planuje wprowadzenie do obiegu monety kolekcjonerskiej o nominale 20 zł „100-lecie Portu Gdynia”.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

Wizerunki monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety

Kontakt dla mediów:
e-mail press@nbp.pl,
tel. +48 22 185 20 12

***

Emisja monet kolekcjonerskich i okolicznościowych stanowi okazję do upamiętnienia ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją. Monety kolekcjonerskie są wykonywane ze złota i srebra, i często uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, krzemienia pasiastego czy szkła lub poprzez zastosowanie technik dodatkowych, np. nadruków wykonanych metodą tampondruku, druku UV, selektywnego złocenia czy matowienia laserowego. Monety kolekcjonerskie są pakowane w kapsuły i umieszczane w kolekcjonerskim etui, do którego jest dołączany certyfikat.

Monety okolicznościowe w standardzie obiegowym i wartości nominalnej 5 zł są wykonane ze stopu MN 25 (pierścień) oraz CUAl6Ni2 (rdzeń).

Wszystkie monety kolekcjonerskie i okolicznościowe emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Ich siłę nabywczą określa umieszczony na nich nominał. Niezależnie od wysokości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży monety kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.