Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022 na złotej i srebrnej monecie NBP

Od 20 stycznia 2022 r. do nabycia w Narodowym Banku Polskim złota i srebrna monety kolekcjonerskie „Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022”

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 20 stycznia będzie można kupić dwie nowe monety kolekcjonerskie „Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022” (temat indywidualny) – złotą o nominale 200 zł oraz srebrną o nominale 10 zł.

Rewers złotej monety przedstawia sylwetkę skoczka narciarskiego, otoczoną skrzącymi się płatkami śniegu. Na rewersie srebrnej monety została umieszczona sylwetka zawodniczki startującej w short tracku, a na awersie przedstawiono wizerunek Pawilonu Modlitwy o Urodzaj, będącego jednym z budynków w kompleksie Świątyni Nieba w Pekinie.

Złota moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 1200 sztuk i będzie ją można nabyć w cenie 3900 zł brutto. Nakład srebrnej monety wyniesie do 15 tys. sztuk, a cena – 160 zł brutto. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

W dniach 4–20 lutego 2022 r. w Pekinie odbędą się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Stolica Chin to pierwsze w historii miasto goszczące uczestników zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk. W samym Pekinie zostaną jednak rozegrane zawody tylko w dyscyplinach „lodowych”, a miejscem „śnieżnych” będą dwa ośrodki odległe od stolicy o mniej więcej 160 km. Polska w zimowych igrzyskach debiutowała już w 1924 r., ale na pierwszy medal przyszło nam czekać aż 32 lata – do czasu gdy w Cortinie d’Ampezzo Franciszek Gąsienica Groń sięgnął po brązowy krążek w kombinacji norweskiej. Pierwszym polskim złotym medalistą zimowych igrzysk olimpijskich był skoczek narciarski Wojciech Fortuna, zwycięzca konkursu w 1972 r. w Sapporo. To właśnie skoki narciarskie stały się dyscypliną, która w następnych zimowych startach przyniosła polskiemu sportowi najwięcej sukcesów. Medale olimpijskie indywidualnie zdobyli Adam Małysz (trzy srebrne i jeden brązowy) oraz Kamil Stoch (trzy złote), a w konkursie drużynowym Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyli brązowy medal.

Nie tylko skoki dostarczały nam olimpijskich sukcesów – nie zapominajmy o fenomenalnej biegaczce narciarskiej Justynie Kowalczyk oraz o osiągnięciach sportowców w łyżwiarstwie szybkim czy biathlonie. Przed igrzyskami w Pekinie spore nadzieje wiążemy z uprawiającą short track Natalią Maliszewską. Olimpijski sezon rozpoczęła bardzo udanie, triumfując m.in. w zawodach Pucharu Świata w… Pekinie – 
napisał w folderze numizmatycznym Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 27 stycznia 2022 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł „Ochrona polskiej granicy wschodniej” (temat indywidualny).

Kontakt:

Kontakt dla kolekcjonerów:
e-mail kolekcjoner@nbp.pl,
tel. +48 22 185 91 59 lub 22 185 13 03

Kontakt dla mediów:
e-mail press@nbp.pl,
tel. +48 22 185 20 12

O NBP:

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Wizerunki monety w wysokiej rozdzielczości: www.nbp.pl/monety