Prezes NBP dla Programu 1 Polskiego Radia

Narodowy Bank Polski nie lekceważy wysokiej obecnej inflacji. To jest dla nas problem numer jeden, którym się zajmujemy – prof. Adam Glapiński, Prezes NBP

Narodowy Bank Polski poinformował, że wczoraj, 12 września, na antenie Polskiego Radia w programie „W otwarte karty” został przeprowadzony wywiad z Prezesem NBP prof. Adamem Glapińskim. Rozmowa dotyczyła oceny bieżącej sytuacji w gospodarce Polski.

Poniżej przekazujemy wybrane wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP:

  1. Według tej najlepszej wiedzy, która jest potwierdzana przez ośrodki zagraniczne, przez instytucje międzynarodowe, tak jak Bank Światowy, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy […] inflacja w Polsce w przyszłym [2022] roku powinna zasadniczo wyhamować […]. Jej poziom powinien zasadniczo spaść w pobliże […] naszego górnego pułapu odchyleń celu inflacyjnego […], czyli gdzieś tak lekko w pobliże 3,5 proc.
  2. Narodowy Bank Polski tego [wysokiego wskaźnika inflacji] nie lekceważy, to jest problem numer jeden w tym, czym się zajmujemy w tej chwili i zawsze zajmowaliśmy, bo takie jest nasze konstytucyjne i ustawowe zadanie. Chociaż mamy cały szereg innych daleko idących zobowiązań.
  3. Niezależnie całkowicie prowadzimy swoją politykę od […] polityki rządu. […] akurat teraz tak jest, że ta polityka niskich stóp procentowych, którą my prowadzimy ze względu właśnie na potrzeby gospodarki, finansów, kredytu, rynku kredytowego […] – ona jest bardzo sprzyjająca dla rządu. Dla rządu, czyli […] dla państwa i obywateli, no bo niskie stopy procentowe, oczywiście, spowodują radykalne obniżenie kosztów obsługi długu przez państwo.
  4. Jeśli gospodarka zacznie się szybko rozwijać, już nie będzie nam groził lockdown itd. […] to wtedy oczywiście […] stopy podniesiemy, tak jak tego będzie wymagała sytuacja […].
  5. Powinniśmy dokonać ogromnych zakupów złota. Mamy teraz dosyć duży ten zasób i chcielibyśmy go w najbliższych latach jeszcze bardzo, bardzo powiększyć.
  6. Czas polskiej gospodarki jest wyjątkowo dobry i zazdrości nam niewątpliwie cały świat, a w szczególności Europa. Natomiast tym, co bardzo nam ciąży jest ta polityka klimatyczna Unii Europejskiej […] Moim zdaniem ta rewolucja energetyczna jest rzeczywiście zbyt rewolucyjna. […] Za szybko. I przynajmniej dla Polski, dla kraju opartego na węglu, powinny być […] dłuższe okresy tego dostosowania […]. Powinniśmy mieć przynajmniej dwukrotny okres dochodzenia.

Link do oficjalnych zdjęć Prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego