Nadzór systemowy nad systemem płatniczym

Celem nadzoru systemowego sprawowanego przez NBP nad systemem płatniczym jest przede wszystkim wspieranie bezpieczeństwa i sprawności infrastruktury stanowiącej system płatniczy

Celem nadzoru systemowego sprawowanego przez NBP nad systemem płatniczym jest przede wszystkim wspieranie bezpieczeństwa i sprawności infrastruktury stanowiącej system płatniczy

Celem nadzoru systemowego sprawowanego przez NBP nad systemem płatniczym jest przede wszystkim wspieranie bezpieczeństwa i sprawności infrastruktury stanowiącej system płatniczy, a także zapewnienie organizacji i działania poszczególnych elementów systemu płatniczego zgodnie z przepisami prawa, w celu zagwarantowania ich niezakłóconego funkcjonowania i tym samym ograniczenia ryzyka systemowego związanego z ich funkcjonowaniem.

Komunikat

Zmiana departamentu realizującego zadania z zakresu nadzoru systemowego nad systemem płatniczym.

Od dnia 1 lutego 2023 r. zadania związane ze sprawowaniem przez NBP nadzoru systemowego nad systemami płatności, schematami płatniczymi, systemami rozliczeń i systemami rozrachunku papierów wartościowych oraz usługą acquiringu świadczoną przez krajowe instytucje płatnicze są wykonywane przez Departament Stabilności Finansowej.

Sprawowanie nadzoru systemowego nad systemem płatniczym odbywać się będzie na dotychczasowych zasadach, tj. zgodnie z przyjętą przez Zarząd NBP Polityką sprawowania przez NBP nadzoru systemowego w zakresie systemu płatniczego.

Adresy dedykowanych skrzynek mailowych nadzor@nbp.pl i raporty.oversight@nbp.pl oraz osoby do kontaktu i ich dane kontaktowe pozostają bez zmian.

Informacja aktualizująca

Komunikat

Uchylenie właściwości nadzorczej Prezesa NBP w zakresie dotyczącym usługi acquiringu

Mocą ustawy z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz. U. z 2023 r., poz. 1723), która wprowadziła zmiany m.in. w ustawie o usługach płatniczych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2360 z późn. zm.), z dniem 29 września 2023 r. została uchylona właściwość Prezesa NBP jako organu współdziałającego w postępowaniu administracyjnym w zakresie wydawania opinii w przedmiocie planowanego sposobu świadczenia usługi acquiringu przez krajowe instytucje płatnicze. Postępowania o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w charakterze krajowej instytucji płatniczej, wszczęte i niezakończone przed dniem 29 września 2023 r., a także nowe postępowania w tym zakresie wszczęte po tej dacie, są procedowane wyłącznie przez organ właściwy, tj. Komisję Nadzoru Finansowego, bez zasięgania opinii Prezesa NBP.

Działania te wpisują się w ogólne zadania NBP związane z:

  • utrzymaniem stabilności krajowego systemu finansowego,
  • utrzymaniem zaufania publicznego do waluty krajowej oraz
  • zapewnieniem i ochroną kanałów transmisji polityki pieniężnej.

Istotą działań podejmowanych w ramach sprawowania nadzoru systemowego jest monitorowanie funkcjonowania nadzorowanych systemów, schematów i usług, dokonywanie ich oceny pod kątem realizacji przez te systemy ww. celów nadzorczych oraz w razie potrzeby podejmowanie działań mających na celu wprowadzenie zmian w ich funkcjonowaniu.

Dokumentację dotyczącą postępowań przed Prezesem NBP należy przesyłać, w przypadku:

  • systemów płatności, w wersji papierowej lub za pośrednictwem ePUAP;
  • schematów płatniczych na adres: nadzor@nbp.pl lub za pośrednictwem ePUAP.

Adres skrzynki podawczej NBP na platformie ePUAP: /NBP/SkrytkaESP.

Polityka sprawowania przez Narodowy Bank Polski nadzoru systemowego w zakresie systemu płatniczego

Nadzór systemowy w zakresie systemu płatniczego

Lista systemów i schematów podlegających nadzorowi systemowemu Prezesa NBP

Decyzje wydane przez Prezesa NBP dotyczące systemów płatności

Decyzje wydane przez Prezesa NBP dotyczące schematów płatniczych

Dowiedz się więcej

Zobacz również